Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absurdolandia w Starym Polu, czyli Noc Bibliotek w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema

rk
Spotkanie w ramach Nocy Bibliotek
Spotkanie w ramach Nocy Bibliotek SP Stare Pole
W Szkole Podstawowej w Starym Polu odbyły się zajęcia w ramach dwóch ogólnopolskich akcji. Jedne z okazji Nocy Bibliotek, a drugie jako element kampanii „Czytamy z sercem”.

Noc Bibliotek w podstawówce w Starym Polu

Szkolna biblioteka w Starym Polu w miniony piątek (6 października) zamieniła się w Absurdolandię, a uczniowie w jej mieszkańców – Absurdolandczyków. To nawiązanie do hasła tegorocznej Nocy Bibliotek, które brzmiało „Absurd nie czytać”.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przeczytania książki „Sprzedawca szczęścia” Davide’a Cali i Marco Somáli. To nowość na półkach naszej biblioteki zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Główny bohater Pan Gołąb sprzedaje szczęście w słoikach, ponieważ jest przeświadczony, że szczęście można kupić. Przekonuje również do tego mieszkańców lasu.

Ale czy szczęście można kupić? Oczywiście jest to absurd i wszyscy uczestnicy zajęć bardzo dobrze o tym wiedzą. Zdają sobie sprawę z tego, że szczęście można sprawić drugiej osobie, robiąc coś dla niej, miłymi gestami, swoją obecnością – informuje SP w Starym Polu.

Drugą nowością biblioteczną, którą czytali uczniowie, było „Ciii... Cichutko!” Nicoli Kinnear. Historia Lisiczki i mieszkańców lasu pokazuje, jak przyjaźń i troska o innych dają pewność siebie i odwagę. Szkolni czytelnicy tworzyli też plakaty zachęcające do czytania (będą zdobiły bibliotekę szkolną, wykonywali jesienne zakładki do książek i rozwiązywali detektywistyczne zagadki.

CZYTAJ TEŻ: Uczniowie ze Starego Pola wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata"

"Czytamy z sercem" w Szkole Podstawowej w Starym Polu

W SP w Starym Polu odbyły się też zajęcia czytelnicze „Głośno czytamy – zdrowsze serce mamy” w ramach innej ogólnopolskiej akcji - „Czytamy z sercem”. Główne cele to promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Badania wskazują, że jeśli czytamy głośno codziennie minimum 20 minut, to nasz organizm jest zdrowszy, poprawia się krążenie, co pociąga za sobą dotlenienie i lepszą pracę m.in. serca, płuc i mięśni, uspokaja, poprawia sen, opóźnia demencję, spowalnia choroby Alzheimera.

Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali serca, do których wkleili cytaty pochodzące z książek dla dzieci. Następnie serca mieli wręczyć bliskiej osobie, by zachęcić do czytania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto