Wybierz region

Wybierz miasto

  Cukrownicze spory

  Autor: Kazimierz Netka

  2001-02-02, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Zakończona niedawno kampania cukrownicza była jedną z bardziej udanych w minionym stuleciu. Podobne wydatki (zawartość procentowa) cukru w surowcu zdarzyły się tylko kilka razy w ciągu ostatnich stu lat.

  Zakończona niedawno kampania cukrownicza była jedną z bardziej udanych w minionym stuleciu. Podobne wydatki (zawartość procentowa) cukru w surowcu zdarzyły się tylko kilka razy w ciągu ostatnich stu lat. Wczoraj kampanię podsumowali pomorscy cukrownicy.
  Bardzo dobre wyniki osiągnęły wszystkie pomorskie cukrownie: w Malborku, Nowym Stawie, Pelplinie i Pruszczu Gd. Radość plantatorów dostarczających buraki do cukrowni Pelplin została jednak zmącona faktem przejęcia zakładu przez nowego inwestora strategicznego. Została nim firma British Sugar Poland (BSO Poland) - poinformował Sławomir Niecko, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Infrastruktury Wsi Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Inwestor ten przejął akcje od Danisco.
  - Nowy inwestor przedłożył plantatorom niekorzystne umowy kontraktacyjne - twierdzi Leszek Jerzy Świerczek, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. - Obfitują bowiem w kary umowne.
  Stanisław Marchlewicz, prezes Cukrowni Pelplin, nie zgadza się z zarzutami i zapewnia, że plantatorzy nie będą mieli kłopotów.
  Antoni Piotrowski, prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego rejon Pruszcz Gdański, zaproponował poparcie rolników z okolic Pelplina poprzez bojkot cukrowni, w których BSO Poland jest inwestorem strategicznym.


  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.