Wybierz region

Wybierz miasto

  Konwencja Platformy Obywatelskiej w gdańskiej hali Olivia

  Autor: Henryk Piec, Jacek Pauli

  2001-01-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Około 6 tys. ludzi przyszło na konwencję w hali Olivia, inaugurującą działalność Platformy Obywatelskiej. "Zobowiązujemy się poprowadzić proces tworzenia nowej reprezentacji parlamentarnej w szacunku dla tradycji i ...

  Około 6 tys. ludzi przyszło na konwencję w hali Olivia, inaugurującą działalność Platformy Obywatelskiej. "Zobowiązujemy się poprowadzić proces tworzenia nowej reprezentacji parlamentarnej w szacunku dla tradycji i chrześcijańskich wartości" - czytamy w deklaracji programowej.

  Jeszcze przed godziną 16.00 na sali znajdowało się około tysiąca ludzi. Jednak z każdą chwilą przybywali nowi sympatycy, którzy przebyli czasami setki kilometrów, aby wziąć udział w pierwszym spotkaniu Platformy. - Witamy naszych przyjaciół ze Szczecina, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Bytowa, Łodzi, Żywca i innych miast Polski - wymieniał Jacek Merkel, organizator spotkania.

  Jednak jego najbardziej oczekiwani uczestnicy, pojawili się z niewielkim spóźnieniem. Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk weszli na salę witani owacjami na stojąco.

  - Początkowo było nas trzech - powiedział Maciej Płażyński, marszałek Sejmu. - Po dwóch tygodniach jest nas tysiące, a niedługo będą nas miliony. Skąd taki optymizm u "trzech zbiegów", używając języka prof. Geremka? Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja jest skierowana do zwykłego człowieka, a nie do partyjnego aparatu - dodał Płażyński.

  Zdaniem Andrzeja Olechowskiego, wszyscy Polacy muszą podjąć wysiłek budowy kraju. - Nie zrobią tego za nas lewicowi socjaliści, bo oni nie wierzą w człowieka, nie widzą w nim diamentu, którego warto oszlifować - powiedział Andrzej Olechowski. - Lewica traktuje człowieka jako ciężar i dlatego chcą oni powoływać takie instytucje jak ,renty socjalne".
  Według Donalda Tuska, Platforma Obywatelska nie opowiada się przeciwko partiom politycznym. - My mamy już dosyć ,takich" partii. Dwadzieścia lat temu postulatem ,S" było wyprowadzenie PZPR z zakładów pracy. Dzisiaj chcemy wyprowadzić partie polityczne z radia i telewizji publicznej. To będzie nasze pierwsze przedsięwzięcie.

  "Nasza cele wymagają reprezentacji parlamentarnej - czytamy w zobowiązaniu PO. - Wzywamy więc wszystkich obywateli, którzy podzielają naszą wizję, aby zgromadzili się na Platformie. Uwolnijmy energię Polaków." Donald Tusk zażartował, że trzech tenorów, o których pisała jedna z gazet zagrało z wielką orkiestrą.
  Na zakończenie konwencji wszyscy jej uczestnicy odśpiewali hymn narodowy.

  Poniżej prezentujemy krótkie wypowiedzi założycieli Platformy Obywatelskiej.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.