Wybierz region

Wybierz miasto

  Mozart na deskorolce

  Autor: Tadeusz Skutnik

  2001-02-11, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Najnowszej premierze Opery Bałtyckiej - "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta - grozi dyskusja o tekstyliach. Grzegorz Chrapkiewicz, reżyser przedstawienia, zdecydowanie uwspółcześnił kostiumologicznie "Figara".

  Najnowszej premierze Opery Bałtyckiej - "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta - grozi dyskusja o tekstyliach.
  Grzegorz Chrapkiewicz, reżyser przedstawienia, zdecydowanie uwspółcześnił kostiumologicznie "Figara".

  Wyjął go też z osiemnastowiecznej architektury wnętrz i ogrodów zamkowych, grozi mu zatem dodatkowo dyskusja o tekturze (bo z niej to buduje się dekoracje teatralne). Powiedzmy więc na wstępie tak: nawet gdyby z tych dyskusji Chrapkiewicz nie wyszedł bez szwanku, to Mozart wyjdzie z nich cało.

  Sylabizując libretto godzi się zauważyć, że ono - według zeznania reżysera - przesądziło, iż zmierzył siły na zamiary i nie bacząc na (zjadliwie naszeptywane) dysproporcje, wziął się do reżyserowania Mozarta. Nie od razu zresztą na wielkiej scenie. Wspomnijmy, że parę lat temu wyreżyserował ,Figara" jako przedstawienie dyplomowe w gdańskiej Akademii, nie wspominając o kilkunastu innych, pomniejszych, operowych reżyseriach. Libretto, a właściwie przekład libretta Lorenza da Ponte według komedii Pierre'a Beaumarchais, autorstwa Stanisława Barańczaka. Przekład - dodajmy - kongenialny, a niejednokrotnie błyskotliwszy od włoskiego oryginału. Można w nim z powodzeniem grać ,Figara", tak ściśle przylega do partytury.

  Słuchając wykonawców ich się naprawdę słyszało! Tak wprawdzie zawsze być powinno, lecz między powinno i jest bywa przepaść. To niewątpliwa zasługa Tomasza Bugaja - właściwie wyważył brzmienia.

  Spośród wykonawców najbardziej podobali mi się Dorota Całek w roli hrabiny Rozyny, Leszek Skrla jako hrabia Almaviva i Grzegorz Piotr Kołodziej w roli Figara. Dorota Całek z pięknym, czystym głosem wniosła do przedstawienia niezbędny element dramatu.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.