Wybierz region

Wybierz miasto

  Podwyżki na nowy rok

  Autor: (JKL)

  2000-12-27, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Od 1 stycznia czekają nas kolejne podwyżki. Tradycyjnie już z początkiem roku wzrosną podatki pośrednie od towarów i usług, akcyza oraz niektóre opłaty. Wzrośnie wysokość podatku akcyzowego na niektóre wyroby.

  Od 1 stycznia czekają nas kolejne podwyżki. Tradycyjnie już z początkiem roku wzrosną podatki pośrednie od towarów i usług, akcyza oraz niektóre opłaty.

  Wzrośnie wysokość podatku akcyzowego na niektóre wyroby. Dotyczy to m.in paliw, gazu i oleju opałowego, a więc produktów których koszt ma wpływ na ceny wyrobów i usług.

  Akcyza za 1000 litrów paliwa wzrośnie średnio o kilkadziesiąt złotych. Oznacza to, że litr paliwa zdrożeje o kilka groszy. W bieżącym roku akcyza na paliwa podwyższana była trzykrotnie, powodując wzrost ceny benzyny o ok. 13 gr za litr i oleju napędowego o 12 gr. Udział podatku VAT i akcyzowego w cenie litra benzyny wynosi obecnie 60 proc., a w cenie litra oleju napędowego 50 proc. W porównaniu z Europą zachodnią podatek akcyzowy stanowi stosunkowo małą część ceny paliwa. Udział samej akcyzy wynosi ok. 40 proc., podczas gdy średnia w krajach Unii Europejskiej to ok. 60 proc. Z podwyżkami muszą liczyć się także właściciele samochodów jeżdżących na gaz. Akcyza od tony tego surowca wzrośnie o 30 zł.

  Powodów do zadowolenia nie mają amatorzy wina i piwa oraz osoby palące. Wzrośnie podatek akcyzowy m.in na wino gronowe, piwo i papierosy. Stawka podatku za 100 litrów wina wzrośnie z dotychczasowych 112 zł do 136 zł. Producenci i importerzy piwa zapłacą od przyszłego roku 84 zł podatku akcyzowego od 100 litrów. Natomiast od 16 stycznia za 1000 sztuk papierosów producenci i importerzy zapłacą 50 zł, czyli o 8 zł więcej niż obecnie. Do 15 stycznia obowiązywać będzie dotychczasowa stawka 42 zł.

  Niestety zdrożeją też gazety i czasopisma. Wiąże się to z obowiązującą od 1 stycznia 7 proc. stawką podatku VAT. Obecnie prasa obciążona jest stawką zerową. Podwyżka nie obejmuje prasy specjalistycznej.

  Wzrosną o 6,2 proc. opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków. Przyszły rok przyniesie także 16-proc. podwyżkę cen gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.