Wybierz region

Wybierz miasto

  Pomóżmy w powrocie pomorskich zabytków

  Autor: Jarosław Popek

  2001-01-03, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W pomorskich muzeach i kościołach nie ma wielu dzieł sztuki, które kiedyś tam były i powinny wreszcie wrócić na swoje miejsce. Wywiezione podczas wojny w różne miejsca dzieła trafiały potem do Warszawy, Krakowa, ...

  W pomorskich muzeach i kościołach nie ma wielu dzieł sztuki, które kiedyś tam były i powinny wreszcie wrócić na swoje miejsce. Wywiezione podczas wojny w różne miejsca dzieła trafiały potem do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Niemiec i Rosji.

  Od dawna już wiele osób i instytucji zabiega o powrót gdańskich zabytków. Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, dyrektor Adam Koperkiewicz, prof. Longin Pastusiak, marszałek Maciej Płażyński i wielu innych od kilku lat pracuje dla tej sprawy. Wczoraj z apelem o wysiłki na rzecz przywrócenia gdańskich zabytków do naszego miasta zwróciła się "Gazeta Morska". Jest to sprawa godna poparcia. Warto zewrzeć wysiłki tych, którym na sercu leży odzyskanie wspólnego dobra nie tylko dla Gdańska, lecz dla całego Pomorza.

  Czas, aby mocniejszym głosem nie tylko polityków, lecz gdańszczan i Pomorzan powiedzieć: gdzie są nasze zabytki, kto i dlaczego nie chce ich nam oddać?! Dotyczy to dzieł wywiezionych podczas ostatniej wojny, lecz także w dawniejszych czasach. Poszukajmy wspólnie tych dzieł, zróbmy rachunek krzywd poprzedniego wieku i doprowadźmy do zwrotu zagrabionych, przywłaszczonych czy "zapomnianych" naszych zabytków.

  Łamy "Dziennika Bałtyckiego" były i są otwarte dla tej szlachetnej sprawy. Niedawno poruszono w "Dzienniku" temat losów gdańskich zabytków. W magazynie "Rejsy" z 15 grudnia 2000 roku znalazł się materiał o zabytkach wywiezionych z Oliwy podczas wojen szwedzkich.

  Kolejnym krokiem "Dziennika Bałtyckiego" przybliżającym rozwiązanie sprawy jest opublikowanie w czwartkowym wydaniu gazety listy najcenniejszych dzieł, które - zdaniem redakcji - powinny wrócić na Pomorze.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.