Wybierz region

Wybierz miasto

  Pożegnania - Andrzej Chojecki

  Autor: Tadeusz Skutnik

  2001-01-28, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W nocy z piątku na sobotę zmarł tragicznie Andrzej Chojecki, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Filozof, filolog, humanista. Prezes gdańskiego odddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  W nocy z piątku na sobotę zmarł tragicznie Andrzej Chojecki, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Filozof, filolog, humanista. Prezes gdańskiego odddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  Urodził się w Białej Piskiej na Mazurach, na skraju Puszczy Piskiej i krainy Wielkich Jezior. Przywiózł stamtąd do Gdańska pasję żeglowania (żeglarstwo wyczynowe w klasie Finn) i inne pasje sportowe. Jedną z nich, kolarstwo, swoim zwyczajem poddał prześmiewczej dekonstrukcji językowej w ostatnim programie Niekabaretu Macieja Nowaka.

  Zajmował się też poważniej filozofią dekonstrukcjonizmu, w książkach "IO", "W stronę niewiedzy. Antyontologia", "Mowa mowy. O języku współczesnej humanistyki". Z zawodu - filolog skandynawista. Wprowadzał - w serii ,Biblioteka Narodowa" - m.in. w twórczość Pära Lagerkvista, Selmy Lagerlöf, Frances Hodgson Burnett, Roberta Louisa Stevensona. Tłumaczył; ,Demony" Larsa Noréna, które w 1998 wystawiał sopocki Teatr Atelier. Pod pseudonimem D. Freya wydał rzecz ,O rzeczy najważniejszej", czyli o seksie (w aspekcie kulturowym, a nie fizjologicznym).

  Przyjął za własną niebezpieczną filozofię, w której Wszystko jest Niczym i Nic jest Wszystkim. Uznawał, chyba serio, że nie ma wyjścia z języka ku czemuś zewnętrznemu. Sądził, że nie ma wyjścia z gry pozorów; każde wyjście jest pozorne. Śmierć to też wyjście pozorne albo pozornie rzeczywiste. Nie, Andrzeju. Wyszedłeś naprawdę realnie. Świeć, Panie, nad Twoją skołataną, postmodernistyczną duszą.

  Z całej duszy pragnął mistyki, a dostrzegał wszędzie tylko mistyfikacje. Pragnął dotarcia do oryginału, a żył w świecie kopii, duplikatów, powieleń. Jak my wszyscy. Ale jego to bolało.

  Żałobna liturgia za duszę śp. Andrzeja zostanie odprawiona w kościele św. Jana w Gdańsku w środę o godz. 11.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.