Wybierz region

Wybierz miasto

  Rębiechowo. Nietypowe pamiątki z podróży

  Autor: Kazimierz Netka

  2001-02-09, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Zagrożonego wyginięciem, największego pająka świata - ptasznika - znaleźli gdańscy celnicy w bagażu podróżnego, który samolotem przyleciał z Londynu do Rębiechowa.

  Zagrożonego wyginięciem, największego pająka świata - ptasznika - znaleźli gdańscy celnicy w bagażu podróżnego, który samolotem przyleciał z Londynu do Rębiechowa. Pasażer nie wiedział, że stworzenie, które kupił za granicą na pamiątkę, należy do gatunku zagrożonego wyginięciem, a na jego przywóz trzeba mieć stosowne zezwolenie.

  - Pająk był martwy - powiedziała Jolanta Korbolewska, rzecznik prasowy Urzędu Celnego w Gdańsku. - Nieżywy został przywieziony z zagranicy. Przed odprawą podróżny powiedział, że nie ma nic do oclenia.

  - O tym, że w bagażu znajdują się zwierzęta, celnicy przekonali się, po prześwietleniu torby pasażera w specjalnym aparacie Hajmana - dowiedzieliśmy się od Andrzeja Świstowskiego, pełnomocnika w Urzędzie Celnym w Gdańsku ds. konwencji waszyngtońskiej. - Oprócz pająka, znajdował się tam również egzotyczny nietoperz.
  Ptasznik znajduje się od wczoraj w depozycie Urzędu Celnego. Nietoperza oddano podróżnemu, bo nie obejmuje go konwencja waszyngtońska.

  Informacji na temat legalności przewozu zwierząt zagrożonych wyginięciem, można zaczerpnąć w Urzędzie Celnym w Gdańsku, tel. nr: 058-343-99-62/63, albo na przejściach granicznych.
  Konwencja waszyngtońska, zwana w skrócie
  CITES (od angielskiej nazwy), zawiera rejestr zwierząt i roślin, których import i eksport bez zezwolenia jest zabroniony.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.