Wybierz region

Wybierz miasto

  Szansa na życie

  Autor: Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  2001-01-09, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Zdaniem pomorskich kardiologów, w Gdańsku powinien powstać nowoczesny ośrodek leczenia zawałów. "Dziennik Baltycki" postanowił włączyć się w tę akcję dla dobra wszystkich mieszkańców ...

  Zdaniem pomorskich kardiologów, w Gdańsku powinien powstać nowoczesny ośrodek leczenia zawałów. "Dziennik Baltycki" postanowił włączyć się w tę akcję dla dobra wszystkich mieszkańców Pomorskiego.

  Gdańscy kardiolodzy są zgodni; choroba niedokrwienna serca, a wśród nich jej najbardziej dramatyczna postać, czyli zawał, jest nadal najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców Trójmiasta i całego województwa pomorskiego.

  Nie wiadomo dokładnie, ilu mieszkańców Pomorskiego zachorowało na zawał w roku ubiegłym. Wystarczy jednak informacja, że tylko do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku trafia w ciągu miesiąca około 100 chorych, z których większość jest w stanie przedzawałowym lub w tzw. ostrym zawale. Jeżeli pomnożyć tę liczbę chorych przez liczbę szpitali w Pomorskiem dane dotyczące liczby zawałów są przerażające.

  Część pacjentów, szczególnie ludzi młodych, mimo największych wysiłków lekarzy - umiera, choć mogłaby żyć.
  Dlaczego? Bo w Trójmieście, ani w całym województwie pomorskim nie ma nowoczesnego ośrodka leczenia zawałów przy pomocy metod kardiologii inwazyjnej. W takim ośrodku wykonuje się zabiegi tzw. angioplastyki przez całą dobę.
  Najprościej mówiąc; w czasie zawału dochodzi do zamknięcia tętnicy (najczęściej wskutek pęknięcia blaszki miażdżycowej), którą krew dopływa do serca. Część serca zostaje pozbawiona krwi i umiera. Często w tym momencie umierają też chorzy.
  Angioplastyka polega na na mechanicznym udrożnieniu światła naczynia. Przy pomocy tej metody można poszerzać naczynia i udrażniać już zamknięte - balonem lub implantując tam stent, czyli metalową siateczkę, która nie pozwoli, by ponownie się ono zwężyło.

  Od kilku lat tę metodę stosuje się w leczeniu świeżego zawału w Polsce. W Gdańsku również, ale tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Gdańscy kardiolodzy chcą, by w Trójmieście powstał całodobowy ośrodek kardiologii inwazyjnej. Postaramy się im pomóc.

  Więcej o akcji Dziennika w najbliższy poniedziałek

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.