Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-osobowa orkiestra skrzypcowa zagrała w Malborku [ZDJĘCIA, WIDEO]. Finał dorocznych warsztatów

Radosław Konczyński
Uczniowie klas skrzypiec ze szkół muzycznych ośmiu miast Pomorza zaprezentowali w Malborku efekt wielomiesięcznych prób. W auli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zagrali niezwykły koncert wieńczący X Międzyszkolne Warsztaty Skrzypcowe.

Aula "ogólniaka" wypełniła się w poniedziałek uczniami, ich rodzicami, malborską publicznością. Uczniowie szkół muzycznych z Kartuz, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Pucka, Tczewa, Kościerzyny, Pelplina i Malborka stworzyli wspólnie 100-osobową orkiestrę, która wykonała m.in. muzykę filmową z kinowych hitów, np. z "Piratów z Karaibów" czy na wielki finał - "Gwiezdnych Wojen" .

- W X Międzyszkolnych Warsztatach Skrzypcowych pt. „Baloniki na torcie" wystąpiło dokładnie 88 skrzypków z 8 szkół muzycznych regionu pomorskiego i 28 uczniów klasy rytmiki ze szkoły muzycznej z Malborka. Młodzi adepci muzyki wykonali 17 utworów. Również nauczyciele dołączyli się do wspólnej zabawy wykonując utwór W. A. Mozarta „Duet stolikowy” który był muzycznym palindromem - wyjaśnia Dorota Grzybek ze Stowarzyszenia Miłośników Muzyki w Malborku.

Do Malborka przyjechali mali uczestnicy wraz z rodzicami i nauczycielami ze szkół muzycznych z Kartuz (9 uczniów i Danuta Kowalczuk - nauczyciel), Kościerzyny (12 uczniów i Izabela Hoffmann-Fortuna - nauczyciel), Pucka (5 uczniów i nauczyciel Elżbieta Geppert), Tczewa (19 uczniów i nauczyciele Krystyna Dettlaff-Czocher, Marta Kołodziejska-Kacprzak, Aldona Śmietańska), Pelplina (11 uczniów i Krystyna Dettlaff-Czocher), Starogardu Gdańskiego (10 uczniów i Iwona Mokwa), Gdańska (15 uczniów i Marta Stachowiak) i Malborka (11 uczniów, 28 uczniów klasy rytmiki Dorota Grzybek, Dorota Grochecka, Marcin Hinz – akompaniament oraz Małgorzata Kaczmar, absolwentka PSM Malbork).

Warsztaty mają już 10-letnią tradycję.

- Podczas poprzednich panie nauczycielki stwierdziły, że jubileuszowe to będzie Malbork. Dzieci uczyły się wszystkich utworów w swoich placówkach. We wrześniu powstał scenariusz, tak że już wtedy wiedziały, co będą grały, dostały nutki i podczas kolejnych spotkań ze swoimi nauczycielkami szlifowały te utwory - opowiada Dorota Grochecka ze Stowarzyszenia Miłośników Muzyki w Malborku, które zorganizowały poniedziałkowy finał warsztatów.

Młodzi wykonawcy po raz pierwszy na wspólnych próbach spotkali się właśnie w poniedziałek. Zanim wystąpili po południu dla malborskiej publiczności, trzykrotnie przećwiczyli repertuar pod kierunkiem dyrygent Danuty Kowalczuk.

- Dzieci przyjechały już przygotowane, trzeba było doszlifować ten diament i wszystko poukładać z aktorami i tancerzami. Ponad sto osób, uczniowie i nauczycielki, od samego rana szlifowały to, czego nauczyły się w swoich szkołach - mówi Dorota Grochecka.

Nie zabrakło śpiewu, pantomimy, tańca i gry aktorskiej. Główną ideą warsztatów jest zniwelowanie stresu wynikającego z publicznego występu poprzez grę zespołową i czerpanie satysfakcji ze współtworzenia sztuki. Moc zabawy, zero stresu - to słowa kluczowe organizowanej imprezy.

- I jak najbardziej to się sprawdziło, bo dzieci w ogóle nie okazywały stresu, tak jak to się dzieje np. na konkursach, kiedy nie wiedzą, co ze sobą zrobić, bo jest jeden człowiek, czyli towarzyszący im akompaniator, i wiele osób w komisji oceniającej. Tutaj ten stres rozkłada się na wiele głów, czyli praktycznie jest zniwelowany do zera - wyjaśnia Dorota Grochecka. - Poziom wykonania był jak najbardziej wysoki, bo 100-osobowa orkiestra grająca czasami unisono, czysto, rytmicznie, tak, żeby było tempo, dynamika, to naprawdę szczyt możliwości tych dzieci.

- Projekt jest oddolną inicjatywą nauczycielek szkół muzycznych I stopnia, zapoczątkowaną przez Danutę Kowalczuk z Kartuz, która każdorazowo podejmuje się trudnego zadania, jakim jest dyrygowanie tak dużą orkiestrą, i Krystynę Dettlaff-Czocher z Pelplina, „etatową” scenarzystkę. Pomysł ma każdorazowo oryginalny temat, scenariusz i scenografię oraz dobrane do tematyki utwory. Każdego roku warsztaty te odbywają się też w innej miejscowości. Rozrosły się przez okres 10 lat i po dołączeniu grupy uczniów ze szkoły muzycznej z Malborka dotarły również nad Nogat, z czego bardzo się cieszymy - dodaje Dorota Grzybek.

Stowarzyszenie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji koncertu, a więc Tomaszowi Wojnowskiemu, dyrektorowi ZSP 1 - za udostępnienie auli; wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu; malborskim przedszkolom nr 8 i 5 – za przygotowanie wystroju auli; rodzicom wszystkich uczniów ze szkoły muzycznej w Malborku, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowania; sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Malborku, ZGKiM, PWiK, Malbork Welcome Center.

Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Malborku. Współpraca: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Malborku oraz dyrektorzy wszystkich szkół muzycznych - uczestników imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto