18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe naprawia młyn

(JS)
Muzeum Zamkowe w Malborku restauruje… kaszarnię. Do końca roku potrwają prace, które pozwolą na uruchomienie mechanizmu młyna służącego przed laty do produkcji kaszy. Trzeba odnowić trochę trybów, uzupełnić ubytki w drewnianej konstrukcji, odbudować zniszczone przez czas elementy młyna i znów będzie można podziwiać historyczne cudo techniki.

- To nie jest młyn, który pamięta Krzyżaków, ale ma dużą wartość historyczną - opowiada Ryszard Rząd z Muzeum Zamkowego. - Pochodzi on z 1826 roku, a od 1912 roku znajduje się w zamku. Został zakupiony na wniosek Konrada Steinbrechta, który zajmował się odbudową malborskiej warowni.

Źródła historyczne podają, że w czasach krzyżackich w zamku działał młyn, ale nie wiadomo, gdzie dokładnie się znajdował. Steinbrecht, chcąc jak najwierniej odtworzyć wyposażenie twierdzy, zakupił młyn w Kościeleczkach i umieścił go w Tarasie Zachodnim Zamku Wysokiego.
- Odbudowa mechanizmu młyna jest przede wszystkim naszym zadaniem muzealnym, ale dzięki tym pracom będzie większa możliwość wprowadzenia do młyna funkcji turystycznej - wyjaśnia Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego.
Młyn, po zakończeniu prac naprawczych, będzie uruchamiany maksymalnie dwa razy w miesiącu.
- Trzeba będzie uruchomić mechanizm co jakiś czas, by drewno mogło się odprężyć, to naturalna konserwacja młyna - tłumaczy Jarosław Jankowski z firmy Jardi z Leszna, która prowadzi prace konserwacyjne.

Pierwsi turyści będą mogli podziwiać wiekowy, ale sprawny mechanizm od przyszłego sezonu. Pracownicy muzeum będą się teraz zastanawiali, jakie ciekawe funkcje wprowadzić do młyna. Wcześniej można było zabrać stąd pamiątkę w postaci zbóż lub kaszy. Umieszczone były w specjalnie uszytych woreczkach. Kasza z zamku - pamiątka nietypowa, bo inna niż miecz czy tarcza, ale na pewno dłużej zapadająca w pamięć.

Koszt renowacji młyna to ponad 50 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto