Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z archiwum XX wieku w Malborku: 16-22 stycznia

Redakcja
Z pomocą książki śp. Wiesława Jedlińskiego, kronikarza miasta, tydzień po tygodniu cofamy się w czasie do XX-wiecznego Malborka.

16 stycznia 1996
Na Osiedlu Południe przy ul. K. Michałowskiego otworzyła swoje podwoje Apteka Melisa. Jest placówką typu A, co oznacza, że oferuje leki gotowe i recepturowe. Można się w niej zaopatrzyć również w szeroki asortyment ziół i leków oraz w parafarmaceutyki. Właścicielką apteki jest J. Mikos.

18 stycznia 1931
Z okazji 60-lecia powstania Rzeszy odbyła się na rynku Starego Miasta defilada 45 Pułku Piechoty, stacjonującego w malborskich koszarach. Jednostka wsławiła się w walce z Rosjanami podczas pierwszej wojny światowej.

19 stycznia 1988
Nastąpił rozruch pierwszego z czterech kotłów Kotłowni Rejonowej, z której ciepło popłynęło do magistrali ciepłowniczej o długości 4421 mb. zasilającej Osiedle Południe II. Kotłownia ta zlokalizowana była przy Fabryce Maszyn Rolniczych Agromet na Piaskach, o mocy 40 Gcal/, zbudowana została przez Energoblok w Gdyni.

20 stycznia 1945
Heinrich Himmler, głównodowodzący wojsk Grupy Armii „Wisła”, przybył do Malborka. W koszarach Deutsch-Ordens-Kaserne zwołał odprawę lokalnych dowódców i przedstawił sytuację strategiczną na froncie wschodnim. Zwolnił on wówczas dotychczasowego komendanta, płk. von Koellera „za utratę wiary”, a w jego miejsce na stanowisko komendanta Grupy Bojowej „Marienburg” mianował Carla Brasserta.

21 stycznia 1946
Przy ulicy Sztumskiej 93 (obecnie 500-lecia) został otwarty Dom Dziecka nr 1, którego organizatorem i pierwszym kierownikiem był Adam Wojaczek. W placówce znalazło schronienie 80 wychowanków z ochronki utworzonej w 1942 roku w Krasnojarskim Kraju. Dzieci przybyły do Malborka przez Gostynin, gdzie znajdował się punkt rozdzielczy.

21 stycznia 1981
Ukonstytuowało się prezydium Malborskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w składzie: Zenon Mucha – przewodniczący, Mirosław Bąk i Stanisław Wysoczyński – wiceprzewodniczący, Regina Tuszakowska – sekretarz. Ponadto w skład prezydium weszło 9 innych osób. Siedziba MKZ NSZZ „Solidarność” znajdowała się przy ulicy T. Kościuszki, na zapleczu hotelu Zbyszko i kawiarni Jagienka.

21 stycznia 1992
Dokonano zmiany herbu miasta, przedstawiającego trzy wieże, z których każda zakończona kulą zwieńczona jest wielobocznym dachem. Wieże otoczone są półkolistym murem z przedbramiem i bramą zamkniętą w dwóch trzecich broną. Wieże i mur zakończone krenelażem. Z herbu usunięto godło państwa – Orła Białego.

22 stycznia 1957
W okresie tzw. odwilży i odnowy harcerstwa Komenda Hufca ZHP w Malborku zorganizowała ognisko harcerskie z udziałem 412 uczestników. Komendantem hufca był w tym czasie Leszek Witkiewicz, a jego zastępcami – Stanisława Kłopotowska, Józef Śliwiński i Ryszard Bilski.

22 stycznia 1981
Przeprowadzono czterogodzinny strajk ostrzegawczy. Strajkujący zażądali realizacji podpisanych porozumień: dostępu do radia i telewizji, ograniczenia cenzury, płatnych urlopów na wychowanie dzieci, uwolnienia więźniów politycznych, podniesienia zasiłków do poziomu zasiłków MO, wolnych sobót i zaprzestania represji MKZ NSZZ „Solidarność”. Stwierdzono, że RTV są własnością społeczeństwa, a z 21 postulatów zrealizowano tylko dwa.

22 stycznia 1986
W Urzędzie Miasta powołano Komitet Patronacki statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Malbork II”, zbudowanego w szkockiej miejscowości Dundee. W skład 8-osobowego komitetu weszli między innymi: matka chrzestna statku Felicja Imiołczyk – pracownica Malborskich Zakładów Lniarskich Makop i Alojzy Nowicki, poseł na Sejm PRL i i dyrektor cukrowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto