Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Jerozolimski: władze Malborka podpisały aneks z niemieckim stowarzyszeniem

(RK)
Burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski podpisał w Kolonii aneks do porozumienia w sprawie korzystania ze Szpitala Jerozolimskiego. Stronę niemiecką reprezentowali członkowie zarządu Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego - dr Klaus Hemprich i dr Hans Kaltenecker.

Podpisanie aneksu było między innymi efektem wątpliwości, które członkowie Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego zgłaszali władzom miasta po oddaniu do użytku parteru zabytku. Gdy w marcu 2011 roku, doszło do oficjalnego otwarcia dołu obiektu, okazało się, że w pomieszczeniach nie ma miejsca dla Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego. Budynek został zagospodarowany przez ówczesny Miejski Dom Kultury.

- Celem naszej współpracy [z miastem - red.] nie była sama renowacja budynku, ale stworzenie centrum polsko-niemieckiego - mówił wtedy dr Klaus Hemprich.

Po miesiącach ustaleń powstał aneks, który zadowala członków stowarzyszenia. Urząd Miasta wyjaśnia, że Szpital Jerozolimski, tak jak od początku zakładano, będzie centrum spotkań polsko-niemieckich i międzynarodowych. Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego będzie prowadzić w nim badania nad szpitalnictwem w czasach panowania zakonu krzyżackiego, będzie tam miało również własną bibliotekę i archiwum. Budynek wykorzystywany będzie również w celach wystawienniczo-edukacyjnych o charakterze regionalnym.

- W porozumieniu była mowa o wykorzystaniu całego obiektu, co w chwili obecnej nie jest możliwe, dlatego trzeba było wprowadzić nowe uzgodnienia. Podpisanie aneksu było konieczne również ze względu na zmianę zarządcy obiektu. Zapisy pierwotnego porozumienia zmieniono w niewielkim zakresie, zachowane zostały wszystkie funkcje w nim zawarte, na których zależy członkom stowarzyszenia, poszerzono jednak zakres wykorzystywania budynku, tak aby w przyszłości można było optymalnie i bezkonfliktowo użytkować obiektu - wyjaśnia Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka, pilotujący sprawy związane z zabytkiem.

Do Kolonii pojechała delegacja z burmistrzem Andrzejem Rychłowskim na czele, który podpisał aneks. Towarzyszyli mu wiceburmistrz Jerzy Skonieczny i Aleksandra Kapejewska, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

- Spotkanie było też okazją do omówienia możliwości pozyskiwania funduszy na realizację dalszych prac oraz wspólnych wydarzeń planowanych w tym roku. Obie strony wyraziły wolę dalszej współpracy w przyjaznej atmosferze. Aneks został przygotowany w ścisłej współpracy z zarządem stowarzyszenia i zaakceptowany przez obie strony - tłumaczy Jerzy Skonieczny.

Delegacja Malborka odwiedziła też oddalone o 40 km od Kolonii miasto partnerskie Monheim am Rhein, gdzie - jak informuje Urząd Miasta - przebywała na zaproszenie burmistrza Daniela Zimmermanna.

W programie znalazły się wizyty: w przedszkolu prowadzonym przez stowarzyszenie, które opracowało autorski program edukacyjny; Peter-Ustinov-Gesamtschule - szkole, która prowadzi wymianę z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku (rozmawiano o podjęciu współpracy z jednym z malborskich gimnazjów); na terenach inwestycyjnych i w firmach rozpoczynających działalność w Monheim; firmie Jenaoptik (produkcja fotoradarów). Malborska delegacja zapoznała się też z zasadami funkcjonowania aquaparku Mona Mare.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto