Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terapię uzależnienia od alkoholu będzie można przejść w Malborku

Jacek Skrobisz
fot.123rf
Dzienny oddział terapii uzależnienia od alkoholu, w którym pomoc otrzyma jednorazowo ponad 15 osób walczących z nałogiem, 4 listopada zostanie otwarty w Malborku. To drugi taki ośrodek terapeutyczny na Pomorzu.

Oddział jest pomysłem Urzędu Miasta Malborka. Od kilku miesięcy trwała procedura rejestracji podmiotu leczniczego, który będzie działał przy Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Na razie będzie finansowany ze środków CPiTU.
- Czekamy na ogłoszenie konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczącego finansowania terapii i gdy tylko się pojawi, to do niego przystąpimy - zapowiada Joanna Żołdak, dyrektor CPiTU. - Do tego czasu leczenie będzie finansowane z naszego budżetu. Osoby wyrażające zgodę na podjęcie terapii nie będą za nią płacić.

Kwestie finansowe będą miały wielkie znaczenie dla przyszłości oddziału.
- Jednym z warunków powołania ośrodka było pozyskanie środków z NFZ na jego funkcjonowanie. Rozumiem, że do końca roku placówka będzie finansowana z budżetu samorządu, ale trzeba już myśleć o roku następnym. Trudno mi sobie wyobrazić istnienie ośrodka, gdy utrzymanie miałoby spaść na barki miasta - mówi Leszek Witkiewicz, przewodniczący Komisji ds. Społecznych Rady Miasta Malborka. - Istnienie tego typu placówki uważam za potrzebne. Gdy trzeba było skierować kogoś na leczenie, to taka osoba musiała jeździć do jednostek poza miasto. Dzięki temu, że ośrodek powstał w Malborku, pacjenci nie będą ponosić kosztów dojazdów, poprawi się przepływ informacji o osobach podejmujących leczenie. Podniesie się też prestiż Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Do tej pory tego typu terapię mieszkańcy Malborka mogli przejść w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień w Gdańsku. Leczenie w miejscu zamieszkania będzie więc sporą dogodnością.
Program leczenia obejmuje takie zagadnienia jak: uzyskanie podstawowych umiejętności powstrzymywania się od picia alkoholu, zrozumienie bezsilności i niezdolności do kierowania życiem w przebiegu uzależnienia, naukę podstawowych umiejętności do życia w trzeźwości. Oddziaływania terapeutyczne obejmują: terapię grupową, oddziaływania psychoedukacyjne, treningi radzenia sobie z objawami choroby.

Terapia w oddziale trwać będzie ok. 8 tygodni. Pacjenci będą uczestniczyć w zajęciach pięć dni w tygodniu od godz. 8.30 do 15. Leczenie prowadzone będzie przez psychoterapeutów, pacjentów obejmą opieką także lekarze psychiatrzy.

- Do terapii zgłosiło się już 12 osób - mówi Joanna Żołdak. - Na razie leczeniu mogą się poddać mieszkańcy Malborka i Nowego Stawu, bo z tym samorządem podpisaliśmy stosowne porozumienie.

Pozostałe gminy z powiatu malborskiego, które chcą zapewnić leczenie swoim mieszkańcom, również mogą podpisać takie porozumienie. Gdy CPiTU zdobędzie kontrakt z NFZ, wówczas leczeniu będą mogli się poddać także mieszkańcy innych miast.

Osoby zainteresowane terapią mogą dzwonić na nr tel. 55 272 22 22.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto