Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Petycja w obronie Przedszkola nr 10 w Malborku

Redakcja
Rodzice dzieci z malborskich przedszkoli publicznych, nauczyciele i pracownicy obsługi nadal (nic w ich stanowisku się nie zmieniło) nie zgadzają się na likwidację, a potem prywatyzację czterech placówek. Otrzymaliśmy kolejną petycję, tym razem od rodziców i pracowników Przedszkola nr 10.

"Zarówno rodzice, jak i pracownicy zostaliśmy zaskoczeni informacją o zamiarze likwidacji naszego przedszkola. Zastanawia nas fakt, że pominięto tak ważny aspekt, jakim są konsultacje społeczne ze wszystkimi środowiskami. Nikt nas nie pytał o zdanie, więc teraz je wyrażamy: „JESTEŚMY PRZECIWNI LIKWIDACJI I PRZEKSZTAŁCENIU PRZEDSZKOLA NR 10 W PLACÓWKĘ NIEPUBLICZNĄ!"
Rodzice aktywnie wspomagają funkcjonowanie Przedszkola nr 10. Rada Rodziców od wielu lat wzbogacała z własnych funduszy wyposażenie placówki
i ogrodu przedszkolnego, zabiegała o środki pochodzące z Malborskiego Programu Partnerstwa Lokalnego, od lokalnych darczyńców i z 1% datków z podatku. Wszystko po to, aby warunki rozwoju i edukacji przedszkolaków były jak najlepsze.
Przedszkole nr 10 posiada bardzo bogatą ofertę edukacyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców. Oprócz zajęć wychowawczo – dydaktycznych, zajęć rozwijających zainteresowania i talenty wychowanków podejmowane są działania profilaktyczne, stymulujące rozwój dziecka, zajęcia logopedyczne, terapia pedagogiczna, wczesne wspomaganie rozwoju oraz zajęcia dla rodziców. Działania te związane są z tworzeniem optymalnych szans edukacyjnych odpowiednich do potrzeb i możliwości dzieci. Nasze przedszkole bardzo dobrze współpracuje z rodzicami i różnymi instytucjami takimi jak: Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Komitet Ochrony Praw Dziecka, MDK, Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, Muzeum Zamkowe, Wydawnictwo „Bliżej Przedszkola”, Policja, MOPS. Z chwilą przekształcenia placówki obawiamy się, że utracimy dzieci z rodzin najuboższych, wielodzietnych wspieranych obecnie przez MOPS – 22 dzieci uczęszcza do przedszkola bezpłatnie. Chętnych dzieci na pobyt 5 - godzinny (bezpłatny) jest o wiele więcej, jednak w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci na pobyt 8 – godzinny. W Przedszkolu nr 10 jest też troje dzieci jest z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny „ Na Skarpie”.
W przypadku przekształcenia przedszkola w placówkę niepubliczną nasuwa się pytanie: Co z dziećmi, których rodziców nie będzie stać na przedszkole?
Możliwość pobytu dziecka w przedszkolu przez 5 godzin daje mu sposobność wyrównywania szans edukacyjnych, a wiadomo, że Ministerstwo Edukacji zwraca na to szczególną uwagę i jest to priorytetem w zamierzeniach na rok szkolny 2011/2012.
Przedszkole nr 10 jest obecnie jedyną placówką publiczną w rejonie Osiedla Południe i Śródmieścia. Warto wspomnieć tu również, iż jest ono szansą dla dzieci z najuboższego środowiska obejmującego ulicę Krakowską, Orzeszkową, Reymonta. Zgodnie ze standardami europejskimi i nowoczesną pedagogiką, traktującymi edukację przedszkolną jak etap o ogromnym znaczeniu dla rozwoju społecznego, moralnego i emocjonalnego młodego człowieka, oczekujemy uwzględnienia tego faktu przy podejmowaniu tak drastycznych decyzji. Nasze państwo jest członkiem Unii Europejskiej, więc przyjmijmy zachodni model opieki przedszkolnej. Zakłada on 8–10 dzieci na jednego opiekuna. Jak ma się do tego malborski pomysł likwidacji przedszkoli?

Mówi się o przyjaznym państwie, o polityce prorodzinnej, jednak zamierzone w postaci prywatyzacji działania świadczą o czymś zupełnie odmiennym. W naszym przedszkolu pracują nauczycielki i pracownicy obsługi z wieloletnim stażem pedagogicznym. Pięć nauczycielek uzyskało najwyższy stopień awansu zawodowego – status nauczyciela dyplomowanego. Wymagano od nas podnoszenia kwalifikacji zawodowych, określając terminy ich uzyskania. Wszystko to po to, by teraz pozbawić nas pracy lub pozwolić nam pracować za wynagrodzenie równe najniższej krajowej. Osiągnięcie najwyższych kwalifikacji wiązało się z wieloma wyrzeczeniami oraz nakładami finansowymi, które znacznie nadwyrężyły budżety naszych rodzin. Nauczycielki Przedszkola nr 10 otrzymują za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze Nagrody Burmistrza Miasta Malborka, Nagrody Kuratora, Medale Komisji Edukacji Narodowej i Nagrody Dyrektora, Mają wiele publikacji i osiągnięć w konkursach, festiwalach. Są osobami kompetentnymi, aktywnymi promującymi placówkę w mediach lokalnych, ogólnopolskich a nawet poza granicami naszego kraju.
W momencie planowanych podwyżek płac dla nauczycieli dowiadujemy się, że jesteśmy pracownikami drogimi dla budżetu miasta, których należy zwolnić. Oszczędności w malborskiej oświacie stanowią najważniejszy argument. Przykro nam, że zapomina się o nauczycielu jako o człowieku oddanym całym sercem dzieciom i swojej pracy. Przekształcenie przedszkola w placówkę niepubliczną wiąże się także z utratą pracy pracowników obsługi. Osoby te, po przepracowaniu ponad 20 lat w Przedszkolu nr 10 zostaną bez pracy. Biorąc pod uwagę malborski rynek pracy i swój wiek nie mają perspektyw na zatrudnienie. Nie otrzymają nawet odprawy.
Nasuwa się jeszcze jedno pytanie: Dlaczego nikt wcześniej nie poinformował dyrektorek przedszkoli publicznych, że źle się dzieje w sferze wydatków na oświatę? Można było dużo wcześniej zaproponować opracowanie i wdrożenie programów oszczędnościowych ? Tak, jak przed laty, kiedy m.in. zredukowano etaty obsługi kuchni i zmniejszono liczbę stałych nadgodzin.
Może korzystniej byłoby poczekać na bardzo ważna ustawę opracowywaną przez Panią Minister Edukacji Katarzynę Hall dotyczącą subwencji dla placówek przedszkolnych. Projekt przewiduje wejście w życie dotacji w 2012 r., obejmując w pierwszej kolejności dzieci pięcioletnie, a w kolejnych latach dzieci młodsze.
Może warto poczekać do chwili, kiedy państwo będzie dopłacać do dzieci przedszkolnych... Obecnie w naszym mieście jest równowaga pomiędzy liczbą placówek publicznych i niepublicznych. Pełna obsada w grupach w obu rodzajach placówek świadczy, że ten stan jest dobry i nie należy go zmieniać.
Od dnia podjęcia uchwały intencyjnej o likwidacji przedszkoli, cały czas zbierane są podpisy przeciwko likwidacji Przedszkola nr 10. Jest ich ponad 500 i ich liczba stale wzrasta. Podpisy rodziców, nauczycieli i mieszkańców miasta są deklaracją jednoznaczną, że pomysł zamiaru likwidacji placówek publicznych jest nieprzemyślany, zły i zbyt pochopny. Rodzice, nauczyciele i pracownicy obsługi nie zgadzamy się na likwidację publicznego Przedszkola nr 10 w Malborku.
Rodzice i pracownicy Przedszkola nr 10 w Malborku

List rodziców w obronie Przedszkola nr 8 w Malborku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto