8 osób, w tym żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, usłyszało zarzuty dotyczące korupcji - informuje Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Wobec 5 z nich w piątek zostaną złożone do sądu wnioski o areszt.

Zarzuty dotyczące ustawiania przetargów, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużywania uprawnień i wyłudzania pieniędzy z wojska usłyszało w środę 6 osób związanych z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Wśród tych osób są żołnierze i osoby cywilne.

- Potwierdzam, że prowadzimy śledztwo w tej sprawie. Nie doszło do zatrzymań, ale postawiliśmy 6 osobom zarzuty. Odpowiadają z wolnej stopy. Obecnie trwają przesłuchania i na ich podstawie prokurator będzie podejmował decyzję, czy wystąpić do sądu z wnioskiem o zatrzymanie - mówił w środę płk Tadeusz Cieśla, wojskowy prokurator okręgowy w Poznaniu. - Śledztwo trwa, zarzuty mogą usłyszeć kolejne osoby.

W czwartek Wojskowa Prokuratura Okręgowa poinformowała, że złoży do sądu wnioski o areszt wobec 5 podejrzanych.
- W piątek prokuratura zawnioskuje do sądu o areszt wobec pięciu podejrzanych, wśród nich jest trzech wojskowych i dwie osoby cywilne. Wobec dwóch innych osób zastosowano dozór policyjny, a wobec jednej nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych - mówi ppłk. Sławomir Schewe, rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.


W środę głos w sprawie zabrał również kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, który powiedział PAP, że przedstawione zarzuty związane są m.in. z ustawieniem przetargów na kwotę kilku milionów złotych. Informował również, że w Malborku czynności procesowe wykonuje pięciu prokuratorów wojskowych oraz około 130 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy policji. Ze słów prokuratora NPW wynika, że akcja może być kontynuowana nie tylko w czwartek, ale i w następnych dniach.

W czwartek oficjalnie o środowych działaniach poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. Od KWP można z kolei dowiedzieć się, że wedle ustaleń policji i prokuratury doszło do "ustawiania przetargów w jednostce, w wyniku których wojsko płaciło za usługi, których nie otrzymywało. Chodzi o zamówienia warte blisko 7 milionów złotych", dotyczące ochrony obiektów 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Środowa akcja była zakrojona na szeroką skalę.

130 policjantów i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wkroczyło do bazy wojskowej na terenie Malborka, prywatnych mieszkań i obiektów firmowych. W sumie przeszukali ponad 40 budynków. Zabezpieczyli szereg dokumentów, komputery, dyski twarde i pamięci przenośne - informuje Zespół Prasowy KWP Gdańsk.
W czwartek rano przesłuchane zostały 2 kolejne osoby i one również mają usłyszeć zarzuty. To 1 żołnierz i 1 cywil.

O sprawie przeczytasz też w piątkowym (19 września), papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" oraz lokalnym tygodniku "Dziennik Malborski".

Zapytaliśmy o zdanie m.in. przedstawiciela firmy ochraniającej obiekty 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Komentarze (117)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gosc (gość)

W sztabie paru oficerom warto się wnikliwie bliżej przyjrzeć są tam same rodzynki...

gość (gość) (jafer)

Zamiast walczyć z tymi h..j a może ch...ami to weźmiesz się za polityków,urzędników,policjantów,złodziei,bezrobotnych
i tych co nie zatrudniają,bo liczą się tylko zyski.Może p...lniesz bombę poprostu i będzie już dobrze nie będzie komu zazdrościć chyba że grekom

ochrona (gość)

Jak czytam te brednie co pisza gazety to śmiać mi się chce z Waszych bzdur jakie wypisujecie na temat tego że Jednostka nie była chroniona bzdury do potęgi trzeba było sprobowac wejśc na teren z aparatem i przestestowac ochrone a gwarantuje że koles wiencej by tego nie zrobil (albo by zwiewal obsrany)i szybko by zmienił zdanie jakos nigdy i nikt z tych mądralinskich pismaków tego nie zrobił czyzby strach ich oblecial. Wiec Panowie z gazet nie piszcie bzdur.

Dżowani (gość) (ania)

Ale o co kaman?
Jak jest takie prawo to sie korzysta, proste.
Mam 39 lat, od roku jestem na emeryturze pełnej (jednostka specjalna G, nurkowanie, saperka), na rękę wpływa mi 5630 zł, jeszcze z rok sie pobyczę i rozejrze sie za jakąś robotą, ale taką lajtową, z nudów.

Olo (gość) (qaz)

Qaz. Myślisz sie. Ktoś kto ma choć trochę oleju w głowie to nie idzie do wojska. Nie będę nikogo obrazal bo mi sie nie chce. Weź takiego przeciętnego 40 letniego emeryta wojskowego. Co robi na emeryturze? Jak wiesz to sam wiesz jakie "umiejętności i zdolności" trzeba posiadać by tym emerytem zostać. I wielce obrażeni wojskowi, ze ktoś na nich pluje. Naprawdę 40 letni chłop powinien pracować na swoje utrzymanie sam a nie liczyć na systemowe (zwalone) rozwiazanie od Państwa.

facebook (gość) (qaz)

Po przeczytaniu tych wszystkich bredni wychodzi na to że to są dwie, trzy osoby które zmieniają tylko nicki i wypisują takie bzdury, Typowi hajterzy.
Buractwo i nieudacznictwo.

qaz (gość)

do wszystkich opluwaczy Agresja słowna to wynik frustracji bo nie możecie sobie poradzić w życiu i po prostu zazdrość przez Was przemawia. Każdy kto staje w obronie żołnierza jest dla was trepem nierobem chociaż w rzeczywistości jest inaczej. Zazwyczaj ludzie niskiego wykształcenia nie nadające się pracy w formacjach mundurowych narzekają na nierówność społeczną. Bo ich nie przyjęli z prostej przyczyny nie nadawali się.
Daria zapodaj adres to Ci podeślę.

Nika Malbork (gość) (sonia)

sonia, masz pod soba sprzęt warty miliardy ? Najpierw uzupełnij o odrobinę oleju sprzęt, który powinnaś mieć w głowie.
O mózg mi chodzi.

Nika Malbork (gość) (daria)

daria, nie osmieszaj sie takimi tekstami i nie foruj wyroków przed oficjalnym komunikatem wymiaru sprawiedliwości. Może nierobem jesteś ty. G... jesz i g... wiesz. W tej jednostce był już przypadek, po którym zamknęli dowódcę jednostki, a potem musieli go przepraszać, uniewinniać i płacić odszkodowania (z budżetu państwa), bo ktoś wyssał wszystko z palca.