Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atakuje nas wirus grypy. Najwyższy poziom infekcji przewidywany na koniec stycznia

Ewa Andruszkiewicz
Aby w szczycie infekcyjnym uniknąć zachorowania, warto wprowadzić w życie także kilka zaleceń - przypomina Agnieszka Motyl,  specjalista medycyny rodzinnej i epidemiologii. - Trzeba dbać o zdrową dietę, zawierającą warzywa i owoce, utrzymywać umiarkowaną aktywność fizyczną, spać przynajmniej 7 godzin na dobę, często wietrzyć pomieszczenia, ubierać się odpowiednio do pogody, często myć ręce ciepłą wodą i mydłem, unikać kontaktu z osobami przeziębionymi i za-tłoczonych pomieszczeń, a w miejscach publicznych starać się nie dotykać rękami nosa, ust lub oczu. Najlepszą ochroną przeciw grypie jest szczepionka - każdy, kto się jeszcze nie zaszczepił, może zrobić to jeszcze   teraz.
Aby w szczycie infekcyjnym uniknąć zachorowania, warto wprowadzić w życie także kilka zaleceń - przypomina Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiologii. - Trzeba dbać o zdrową dietę, zawierającą warzywa i owoce, utrzymywać umiarkowaną aktywność fizyczną, spać przynajmniej 7 godzin na dobę, często wietrzyć pomieszczenia, ubierać się odpowiednio do pogody, często myć ręce ciepłą wodą i mydłem, unikać kontaktu z osobami przeziębionymi i za-tłoczonych pomieszczeń, a w miejscach publicznych starać się nie dotykać rękami nosa, ust lub oczu. Najlepszą ochroną przeciw grypie jest szczepionka - każdy, kto się jeszcze nie zaszczepił, może zrobić to jeszcze teraz. Tomasz Holod/ Archiwum
Codziennie coraz więcej pacjentów zgłasza się po pomoc, a najgorsze wciąż przed nami - ostrzegają lekarze.

- Od początku grudnia obserwujemy wzrost liczby zachorowań na grypę, która pod koniec poprzedniego miesiąca osiągnęła wartości alarmowe. Codziennie coraz więcej pacjentów zgłasza się po pomoc, a najgorsze wciąż przed nami - ostrzegają lekarze.

Od 1 września 2016 r. do 15 stycznia 2017 r. pomorski sanepid zanotował 343 201 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń/rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych.

- Infekcje oddechowe powodowane są ok. 200 typami różnych wirusów, które u każdego z nas wywołują zachorowanie średnio kilka razy w roku. Przeziębienie może nas dopaść przez okrągły rok, ale typowy sezon zachorowań trwa od połowy września do połowy kwietnia. Zwykle jeden raz w trakcie sezonu infekcji występuje szczyt zachorowań - wtedy, gdy atakuje wirus grypy - tłumaczą specjaliści z międzynarodowej firmy medycznej Medicover.

Jak wynika z najnowszych danych, w tym sezonie liczba zachorowań na grypę zaczęła zdecydowanie rosnąć o miesiąc wcześniej w porównaniu do lat ubiegłych. Według prognoz najwyższy poziom infekcji przewidywany jest na koniec stycznia.
- Co roku regularnie monitorujemy liczbę wizyt z rozpoznaniami infekcyjnymi. Analiza statystyczna rozpoznań stawianych na wizytach przez naszych lekarzy pozwala wykryć nagły wzrost zachorowań na grypę. Dzięki temu możemy bardzo precyzyjnie wskazać początek szczytu infekcyjnego i skutecznie się do niego przygotować - mówi Małgorzata Kiljańska z Medicover. - Szczyt infekcyjny trwa 6-8 tygodni. Nagły wzrost zachorowań dotyczy w większości wypadków najpierw dzieci, a następnie, z opóźnieniem kilku dni, także dorosłych - dodaje.

Należy pamiętać, że grypa jest związana z cięższym przebiegiem niż zwykłe przeziębienie i może wiązać się z groźnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc czy mięśnia sercowego. Dlatego ważne jest, aby umieć odróżnić grypę od przeziębienia i pozostać w domu do momentu całkowitego powrotu do zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto