Autobusy elektryczne w Malborku? MZK chce stawiać na taki tabor z unijną pomocą

Nie autobusy spalinowe, nie na gaz, lecz elektryczne. Miejski Zakład Komunikacji i władze Maborka całkowicie zmieniają plany dotyczące wymiany taboru komunalnej spółki.
 Fot. R. Konczyński/Archiwum

Od dawna mówi się, że tabor miejskiej spółki wymaga wymiany. Taki punkt znalazł się także w tzw. planie naprawczym przedstawionym jesienią ubiegłego roku przez zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacji burmistrzowi i radnym. Zakładał on zakup w pierwszej kolejności pięciu nowych autobusów spalinowych z przewidywaną datą realizacji bardziej w 2019 niż w 2018 roku.

Obecny tabor składający się z 15 pojazdów jest wiekowy. Średnią wieku podwyższają 18-letnie scanie, których jest siedem, a ich remonty pochłaniają duże nakłady w ciągu roku. Dlatego malborscy radni podczas styczniowej sesji Rady Miasta podjęli decyzję o zwiększeniu udziałów w MZK. Od 2019 roku corocznie miała to być kwota 705 tys. zł i do 2026 roku wyniosłaby w sumie około 5,6 mln zł. W ten sposób zabezpieczony zostałby kredyt na zakup pojazdów lub raty leasingowe.

Od styczniowej sesji władz samorządu sporo się zmieniło. Pojawił się pomysł budowy w bazie MZK w partnerstwie z PGNiG stacji CNG - gazu ziemnego wykorzystywanego jako paliwo samochodowe. Wówczas sensowny byłby zakup autobusów na gaz. Po wysondowaniu lokalnego rynku okazało się jednak, że zainteresowanie tankowaniem w tym miejscu byłoby zbyt małe, żeby PGNiG zdecydowało się na taką inwestycję.

Teraz pojawił się inny pomysł, z którym władze miejskiej spółki wiążą duże nadzieje.
- Pojawiła się szansa na pozyskanie unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Ochrona i Środowisko, z którego można otrzymać do 85 proc. dotacji. Będziemy aplikować do tego programu o dofinansowanie na zakup 10 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami doładowania. To będzie oznaczało praktycznie wymianę całego starego taboru. Rozpoczynamy procedurę przygotowania stadium wykonalności - mówi Małgorzata Zemlik, prezes MZK.

Koszt zakupu jednego autobusu elektrycznego to ok. 2 mln zł. Wymiana taboru MZK kosztowałaby więc 20 mln zł. Zakładając pozytywny scenariusz otrzymania pełnego dofinansowania przez miejską spółkę, musiałaby ona zapewnić wkład własny w wysokości 3 mln zł. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, miejskie autobusy elektryczne prawdopodobnie mogłyby się pojawić na ulicach w 2020 roku.


Zobacz: Koncert "Piękna Niepodległa" w Malborku (fragmenty)

Wideo

Radosław Konczyński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

08.06.2018, 15:43

Pier......bzdury jak mało który!

08.06.2018, 08:37

Panie charzewski a nie lepiej iść na całość i zafundować w tym upadłym mieście metro albo chociaż tramwaje albo trolejbusy? Z rozmachem towarzyszu i tak już nie macie nic do stracenia . Osobiście optuje za metrem i tramwajami bo autobus elektryczny i trolejbus mogą się popsuć na dziurawych malborskich ulicach dodatkowo obsadzonych przez pana progami zwalniającymi.

08.06.2018, 08:20

Znasz się jak kura na pieprzu. Burmistrz ma radę nadzorczą która nadzoruje Panią Prezes. Są w niej "fachowcy" powołani przez Charzewskiego. Co prawda, nazwiska podała mu Ostrowska - ale odpowiedzialność zawsze ponosi burmistrz, nawet jak jest marionetką!
Za ZGKiM, PWiK, MZK, TBS i Nogat - odpowiada Marek Charzewski i nie uda mu się uciec od odpowiedzialności!

07.06.2018, 18:26

A skad miasto ma miec kase? Wszystko wysprzedal rychu z PEŁO nabrał ktedytow i mamy problem teraz trzeba splacac i zaciagac kolejne kredyty zeby splacac poprzednie ot tak to interes i tak to wyglada w calyk kraju glupi nie jest wiadomo ze takie rzeczy tobi sie przed wyborami kazdy by tak zrobił i tyle w temacie.

07.06.2018, 18:13

Na ulice Malborka SCANIE wyjechaly we wrzesniu 1998.

07.06.2018, 15:58

Na zadane pytanie-,,4 lata rządzi Charzewski a co mu przeszkadzało zabiegać o taki tabor wcześniej, a nie przed wyborami?" odpowiedź jest prosta - brak kasy.

07.06.2018, 15:53

Po pierwsze - nie mam na imię Marta ( nie ta płeć) , po drugie - to nie Burmistrz doprowadził MZK do trudnej sytuacji finansowej ,a nieudolnie kierująca tą Spółką Pani Prezes. Odrębną kwestią jest to dlaczego Burmistrz nie ukarał/odwołał Panią Prezes z zajmowanego stanowiska?

07.06.2018, 15:30

"MZK chce stawiać na taki tabor z unijną pomocą"
K.. 4 lata rządzi Charzewski a co mu przeszkadzało zabiegać o taki tabor wcześniej, a nie przed wyborami? Znowu wszystkich chce oszukać jak z darmowymi przedszkolami czy kinem!

07.06.2018, 14:39

Charzewski znowu chce wydudkać mieszkańców (wyborców) udając że coś tam robi. Tymczasem dzielnie podgląda osiągnięcia i wymienia doświadczenia w Trokach, na Litwie.
Chcecie kolejnych 5 zmarnowanych lat?

07.06.2018, 13:45

Lepszy pociąg od kibitki...Znowu z ruskim wam podobno nie wyszło.Ot szkoda a on taki elokwentny podobno

07.06.2018, 11:13

"Burmistrz Malborka z wizytą w mieście partnerskim na Litwie."
łżesz jak bura suka!

07.06.2018, 11:09

Wsiądź do POciągu byle jakiego..

07.06.2018, 10:20

Autobus a kto mu zagrozi Ty? Odezwij sie kilka miesięcy

07.06.2018, 10:18

Musiałby czasem wychylić nos poza Malbork jeden z drugim sztabowcem. Ale po co, lepiej wypisywać prawdy objawione z ubiegłego wieku, zw samochód jest świętością i dowodem cywilizacji.

07.06.2018, 09:26

Marta jak już się wpisujesz to nie kompromituj lubego. Charzewski przez cztery lata doprowadził MZK na skraj bankructwa. Teraz kiedy widmo przegranych wyborów zagląda w oczy robi to co mu wychodzi najlepiej - pozorowanie działań!

07.06.2018, 09:14

Wyjdź chłopie na ulice cywilizowanych miast, to zrozumiesz, że głupotą jest to co napisałeś.

07.06.2018, 07:26

Gina komentarze. Jakie to ....

07.06.2018, 05:28

Dokument nazywa się „studium wykonalności”.

06.06.2018, 22:05

Edit: kilka lat temu

06.06.2018, 22:04

Smutne, że kampanię swojego kandydata opieracie na wpisywaniu pod wszystkimi artykułami hejtu na spowalniacze na drogach. To doc sztabu pewnego kandydata na burmistrza. Trochę więcej inwencji, polotu. Należałoby się też trochę doinformować we współczesnych trendach dotyczących ograniczeń dla samochodów. A już na samym końcu przypominam, że analiza uspokojenia ruchu w Malborku powstała kilkanaście temu i została ogłoszona. Należało wtedy się popisać swoją wiedzą.

06.06.2018, 21:40

Trudno dyskutować że sprawdzonym towarzyszem oddanym sprawie kiedyś o takich mówiło się beton a w przypadku kobiety to betoniarka chyba

06.06.2018, 19:32

Kolejny temat dla etatowego malborskiego narzekacza-hejtera Pana Radnego/kandydata na Burmistrza .Jak podjęto wreszcie jakieś działania by odnowić tabor MZK to od razu hejt . Gdyby tych działań nie podjęto też byłby hejt. I tak źle i tak niedobrze - typowo po polsku/malborsku.

06.06.2018, 15:24

Kiełbasa wyborcza pływa w czerwonym barszczu można dostać niestrawności...Proponuję wzorem gminnego pomazańca proszę wycieczki