Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia w Zakładzie Karnym w Malborku: "Terroryści" chcieli odbić więźnia

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
W czwartkowe przedpołudnie grupa terrorystów z zagranicy napadła na malborskie więzienie, próbując odbić swojego towarzysza. To oczywiście ćwiczenia. W okolicy Zakładu Karnego - i za murami jednostki - przechodnie mogli usłyszeć strzały oraz huk wybuchów.

Dwaj terroryści (w tej roli strażnicy więzienni) dostają się do środka, wysadzając więzienną bramę od strony ul. Piłsudskiego. Chcą wydostać swojego kompana ze spacerniaka. W więzieniu zostaje wzmocniona obsada strażników, dodatkowo z odsieczą przyjeżdża Grupa Interwencyjna Służby Więziennej, czyli elitarna jednostka funkcjonująca w ramach Okręgowego Inspektoratu SW w Gdańsku - szesnastu starannie wyselekcjonowanych ludzi do zadań specjalnych (na co dzień stacjonują w zakładach karnych w Sztumie i Gdańsku).

To oczywiście ćwiczenia przeprowadzone według scenariusza, który został napisany przez przedstawicieli ZK Malbork.

Próbujemy założyć każdy scenariusz. Na szczęście, w naszej jednostce nie było do tej pory skutecznej ucieczki - mówi mjr Sławomir Karbowiak, rzecznik prasowy ZK Malbork.

- To nie jest zabawa, szukanie przygody czy spektakl. Do przeprowadzania takich ćwiczeń obligują nas przepisy prawa - dodaje mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku. - Głównym celem jest sprawdzenie i doskonalenie różnych służb w sytuacjach kryzysowych.

Dlatego więziennicy zaprosili do współpracy malborską policję, Państwową Straż Pożarną i Straż Miejską. Zadaniem policjantów była pomoc w „unieszkodliwieniu” terrorystów strzelających na zewnątrz więzienia. Grupa Interwencyjna SW zajęła się napastnikami, którzy wtargnęli za mury. Strażacy natomiast pomogli wydostać rannego terrorystę z samochodu osobowego, a potem ugasili pożar tego auta i zdusili ogień, który „pojawił się” na terenie ZK.

Przeprowadzane ćwiczenia służą koordynacji działań różnych formacji, ale też zwiększeniu bezpieczeństwa na terenie jednostek penitencjarnych.

- Służba Więzienna stale doskonali się w reagowaniu na sytuacje niebezpieczne. Trzeba pamiętać, że w polskich więzieniach przebywa duża liczba osadzonych niebezpiecznych, zdemoralizowanych, izolowanych od społeczeństwa ze względu na swoje agresywne zachowania. Praca w więzieniu jest trudna. Świadczy o tym choćby fakt, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy więźniowie dokonali blisko 20 napaści na funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakładach karnych i aresztach śledczych - informuje Robert Witkowski.

Przebieg czwartkowych "zajść" w malborskim więzieniu obserwowali ppłk Radosław Chmielewski - zastępca dyrektora okręgowego SW w Gdańsku, dyrektorzy wszystkich zakładów karnych okręgu gdańskiego, komendanci innych służb i przedstawiciele samorządów odpowiedzialni za zarządzanie sytuacją kryzysową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto