W piątek (17 marca) ukazał się nowy numer "Dziennika Malborskiego". Zachęcamy m.in. do przeczytania rozmowy z Mariuszem Stawarskim, malborskim artystą malarzem.

Mariusz Stawarski (1961) to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiował w latach 1983-88 na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego. W maju 1990 r. rozpoczął pracę w Muzeum Zamkowym w Malborku, gdzie do dzisiaj kieruje pracownią plastyczną, projektuje aranżacje wystaw oraz dba o szatę graficzną publikacji muzealnych.

W połowie lat 80. zaczął brać udział w międzynarodowych konkursach karykatury w Polsce, Belgii, Turcji. Zdobył wyróżnienia i nagrody, najważniejsze to Grand Prix Satyrykonu ’98, Srebrny Medal w 2014 i Second Prize na Aydin Dogan Vakfi w Turcji w 2005 roku. W latach 1996-1999 współpracował z tygodnikiem Wprost jako ilustrator. Wraz z Markiem Stokowskim jest współautorem książki" Sny dla dorosłych i dla dzieci". Za ilustracje do niej otrzymał nagrodę polskiej sekcji IBBY w 1999 r.

W listopadzie 2006 r. podpisał kontrakt z nowojorską agencją ilustratorów Lindgren & Smith. Jego klientami byli m.in. United Airlines, Heifer, Salt River Project, "Eating Well Magazine", "Pray!Magazine".

- Często siadam przed białą kartką papieru i rysuję machinalnie. W naszym świecie malarzy mówi się o „przerażającej bieli kartki”. Trzeba zrobić pierwszy kleks i może coś z tego wyjdzie. To trochę tak, jak w „jednorękim bandycie”, gdzie po naciśnięciu dźwigni przypadkowo ustawiają się jakieś obrazy. Kombinacja może być zaskakująca. Innym razem pomysły przychodzą znienacka, rodzą się w głowie niespodzianie - mówi Mariusz Stawarski.

Rozmowę możesz przeczytać w piątkowym (17 marca) papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego". Piszemy również między innymi o tym:

* Czy po dwóch latach uda się zażegnać konflikt na Targowisku Miejskim w Malborku?

* Po pożarze starego młyna w Kałdowie mieszkańcy mówią o problemach z hydrantami.

* W Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł prawomocny wyrok w sprawie lekarza z Malborka oskarżonego o uprawę konopi.

* Pierwsze lata funkcjonowania Urzędu Bezpieczeństwa w Malborku na podstawie nowej książki Instytutu Pamięci Narodowej.

* Jakie ulice w Malborku zostaną wyremontowane w 2017 roku?

* Sport. Piątoligowe drużyny Pomezanii Malbork i Błękitnych Stare Pole przed rundą rewanżową w V lidze.

"Dziennik Malborski" znajdziecie w kioskach, sklepach, ale też na internetowej platformie Prasa24.pl - TUTAJ

Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Passauer Neue Presse dla tubylców (gość)

Jak go Axel Springer zacznie rozdawać za friko, to się poważnie zastanowię, póki co to papierowe wydanie organu KW PZPO i jego powiatowe mutacje nadaje się do ... pakowania śledzi. Choć formatem (i tylko tym) poważnie Trybunie Ludu ustępuje! "Tu radio Erewań, podajemy dokładny czas. Jest godzina siódma! Albo w pół do ósmej!":D)