Żaglowiec szkoleniowy "Dar Młodzieży" został zwodowany 35 lat temu, 12 listopada 1981 roku. Statek należy teraz do Akademii Morskiej w Gdyni i służy do szkolenia adeptów morskiej służby. Jest następcą szkoleniowego żaglowca "Dar Pomorza". Zobaczcie także archiwalne zdjęcia tego statku - znajdziesz je w galerii!

Historia Daru Młodzieży
Budowy trzymasztowej fregaty podjęła się Stocznia Gdańska im. Lenina, stępkę położono w marcu 1981 roku, a w listopadzie odbył się chrzest. Kapitanowa Helena Jurkiewiczowa, matka chrzestna statku, rozbiła o burtę butelkę szampana, a słynny gdański proboszcz Henryk Jankowski - żaglowiec poświęcił.

- Po raz pierwszy w historii PRL podczas wodowania użyto wody święconej - podkreśla Michał Dąbrowski, wówczas dziennikarz gdańskiej telewizji, który parę miesięcy później, gdy Dar Młodzieży wyruszył w ten swój dziewiczy rejs, znalazł się na jego pokładzie, by wspólnie z Bohdanem Sienkiewiczem i Krzysztofem Kalukinem, to niezwykłe wydarzenie zapisać na taśmie filmowej.

Był to już jednak zupełnie inny czas. Przypomnijmy - 13 grudnia 1981 roku został wprowadzony w Polsce stan wojenny i wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Budowa fregaty i przyszłość budowniczych - też. Na przykład, prof. Duda przestał być rektorem.

Ale żaglowiec powstał, został odpowiednio wyposażony, a 4 lipca 1982 roku podniesiono na nim uroczyście biało-czerwoną banderę.


Żaglowiec szkoleniowy słynny na całym świecie


"Dar Młodzieży" odbyło ponad 200 podróży, zawinął do prawie 700 portów na całym świecie. Ponad 18 tys. uczniów i studentów z Polski i z uczelni zagranicznych, uczyło się pracy na morzu.

Żaglowiec jest słynny na całym świecie, często zapraszany na większość złotów i regat. Sławi Polskę na wszystkich kontynentach.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!