Dobry start pływaków MAL WOPR w Lęborku. Dziewięć medali i dwa rekordy okręgu

rk
Aż 463 zawodników z 15 klubów wzięło udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich Meyn w Lęborku. W gronie startujących zawodników nie zabrakło też 35 pływaków malborskiego WOPR. Wrócili do domu z dziewięcioma medalami. Poniżej relacja nadesłana przez MAL WOPR.

Zawody składały się z dwóch bloków. Przed południem startowali zawodnicy z roczników 2006-2008, zaś po południu na słupkach startowych stanęli ich starsi koledzy z roczników 2002-2005.
W szeregach najmłodszych zawodników MAL WOPR swój debiut zanotowała w Lęborku trójka dziewięciolatków: Olaf Gwiazdowski, Cyprian Piróg oraz Patryk Gross. Chłopaki, mimo stresu związanego z pierwszym startem w zawodach, spisali się doskonale, notując swoje pierwsze rekordy życiowe i „łapiąc” bakcyla rywalizacji.
W gronie najmłodszych najlepiej spośród zawodników MAL WOPR spisała się jedenastoletnia Aleksandra Ziemińska. Ola, która zaczyna dostrzegać korelację między zaangażowaną pracą na treningach i życiówkami na zawodach, popłynęła w Lęborku rewelacyjnie, zaliczając dwa rekordy życiowe w obu swoich startach. Nasza pływaczka zdobyła też brązowy medal w wyścigu na 100 m stylem zmiennym, gdzie z czasem 1.27,62 minuty, aż o 9 sekund poprawiła swój najlepszy dotychczasowy wynik.
Był to, co prawda, jedyny medal zawodników MAL WOPR w bloku przedpołudniowym, ale nie można zapominać o wielu doskonałych startach naszych najmłodszych pływaków. Na wielkie wyróżnienie zasłużyła po zawodach w Lęborku dziewięcioletnia Nikola Zborowska, która zaliczyła dwie życiówki oraz pechowe czwarte miejsce w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. Dwa rekordy życiowe będące wyznacznikiem progresu zapisali na swoje konto Daria Gorjainow, Michalina Zielska, Patryk Grapentyn, Kamil Czarnota i Jan Sasin, zaś po jednym Aleksandra Krzyżanowska, Agata Kupińska, Igor Marchlewski, Dawid Patoka, Antoni Rozalewicz, Sławomir Szpaczyński oraz Wiktor Ołdziejewski, który otarł się o podium, zajmując czwartą lokatę na dystansie 50 m stylem motylkowym.
Kolejny, popołudniowy blok zawodów w Lęborku przysporzył trenerce Dorocie Grzywackiej oraz licznie zgromadzonym rodzicom malborskich zawodników wielu emocji, a to za sprawą jak zwykle niezawodnej Pauliny Cierpiałowskiej. Nasza mistrzyni po raz kolejny nie dała żadnych szans rywalkom i wygrywając oba swoje wyścigi zdobyła dwa złote medale. W obu też poprawiła rekordy okręgu, które nawiasem mówiąc należały do niej.
Na szczególną uwagę zasługuje występ Pauli na dystansie 100 m stylem zmiennym, gdzie wygrała z zawodniczkami nawet o trzy lata starszymi. Wynik jaki uzyskała, czyli 1.07,08 minuty, jest aż o ponad 2 s lepszy od dotychczasowego wyniku Pauliny, będącego rekordem okręgu, i już tylko o 0,43 s słabszy od najlepszego wyniku wszech czasów w tej kategorii wiekowej. Do najlepszego z kolei wyniku uzyskanego kiedykolwiek w Polsce na dystansie 50 m stylem motylkowym 12-latek brakuje jej 0,79 s.
Warto dodać, że Paulina wynikiem na 100 m stylem zmiennym zdobyła największą liczbę punktów FINA spośród startujących zawodniczek, dzięki czemu mogła też cieszyć się z okazałego pucharu. Do poziomu Pauliny dołączyła w Lęborku nasza fenomenalna żabkarka, Liliana Szpaczyńska, która poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy na dystansie 100 m stylem klasycznym z czasem 1.25,10 zajęła upragnione pierwsze miejsce na podium. Na to miejsce i radość zapracowała swoją wielką pracą treningową.
Nie zawiodły też jak zwykle Nadia Walentynowicz i Magda Mroczek, które dorzuciły do zdobyczy medalowych MAL WOPR po dwa medale. Fenomenalnie spisała się Nadia, która po raz kolejny poprawiła dwa rekordy życiowe: na dystansie 100 m stylem grzbietowym, gdzie wywalczyła srebro, oraz na 50 m stylem motylkowym, w którym zajęła trzeci stopień podium. Magdzie tym razem nie udało się, co prawda, poprawić wyśrubowanych rekordów życiowych, ale wyniki do nich zbliżone dały jej dwa brązowe medale.
Fantastycznie spisał się w Lęborku Jakub Grapentyn, który urywając prawie 3 s od swojego dotychczasowego rekordu na 100 m stylem dowolnym z czasem 1.06,55 zajął trzecie miejsce w bardzo silnej stawce dwunastolatków.
Na wyróżnienie wśród starszych reprezentantów MAL WOPR zasługują zawodniczki, które wywalczyły dwa solidne rekordy życiowe: piętnastoletnia Patrycja Górska oraz trzynastoletnia Weronika Marchlewska. Po jednej życiówce wywieźli z Lęborka: Konrad Patoka, który zajął pechowe czwarte miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym, oraz Anna Włodarczyk, Martyna Ziemińska, Mikołaj Szraga, Jan Grochecki, Nikodem Hermanowicz i Maciej Kowalski.
Zawodnicy MAL WOPR zajęli w klasyfikacji medalowej doskonałe 6 miejsce na 15 startujących klubów. Malborczycy nie mają jednak czasu na świętowanie i odpoczynek. Już za dwa tygodnie kolejne zawody, tym razem w Kościerzynie. Docelowo malborscy pływacy przygotowują się do najważniejszych zawodów w pierwszym makrocyklu, czyli mistrzostw województwa pomorskiego, które odbędą się w połowie grudnia.