Dwanaście medali pływaków MAL WOPR w mistrzostwach młodzików

Zawodnicy MAL WOPR wzięli udział w pierwszej rundzie mistrzostw Polski młodzików 12-13 lat. Relację z występów pływaków nadesłała Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Z dwunastoma medalami wrócili pływacy MAL WOPR z Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12-13 lat, które odbyły się w miniony weekend w Gdańsku. Do pokaźnego dorobku medalowego, który uplasował nasz zespół na 5 miejscu na 10 klubów ze zdobyczami medalowymi, malborczycy dorzucili nowy rekord okręgu i tytuł najlepszej dwunastolatki dla Pauliny Cierpiałowskiej oraz ogromną liczbę rekordów życiowych.
W najważniejszych zawodach, będących odpowiednikiem mistrzostw Polski dla roczników 2004-2005, startowało w Gdańsku 215 zawodników z 12 klubów naszego województwa. W marcu w całej Polsce odbywa się pierwsza runda tych zawodów, druga z kolei odbywa się w czerwcu. Dla 13-latków czerwcowe zawody są namiastką otwartych mistrzostw Polski bowiem rywalizacja odbywa się w równocześnie w trzech ośrodkach w kraju. Wszystko wskazuje na to, że zawodnicy MAL WOPR będą się bardzo liczyć w klasyfikacji ogólnopolskiej.
Obok zawsze niezawodnej Pauliny Cierpiałowskiej fantastyczny występ zaliczyli Magda Mroczek, Jakub Grapentyn oraz Liliana Szpaczyńska. Paulina po pierwszym starcie na 100 m stylem motylkowym, w którym nie zauważywszy rywalki płynącej na odległym torze, o 0,4 sekundy straciła złoto, pokazała sportową złość. W sposób zupełnie niezagrożony wygrała już wszystkie pozostałe starty i wywalczyła puchar dla najlepszej dwunastolatki mistrzostw. Do srebra za "motyla" dorzuciła trzy złota na 200 zmiennym, 100 i 400 dowolnym, wszystkie z nowymi rekordami życiowymi.
Wynik 4:43,77 uzyskany przez naszą pływaczkę na dystansie 400 m stylem dowolnym był o 3 sekundy lepszy od jej własnego rekordu okręgu. Warto też odnotować rewelacyjny wynik na 100 m tym samym stylem. Czas 1:02,06 jest już tylko o 0,3 sekundy słabszy od rekordu okręgu olimpijki, wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki Polski Katarzyny Baranowskiej.
Do kompletu Paula dorzuciła też wraz z Magdą Mroczek, Nadią Walentynowicz i Jakubem Grapentynem srebro w sztafecie 4x50m stylem dowolnym, a także zaliczyła nowe rekordy życiowe w obu startach sztafetowych, na 50 m stylem dowolnym (29,46 sek.) oraz 50 m stylem motylkowym (31,60 sek.). Ten ostatni wynik jest o 0,1 sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu okręgu i od Komisji Pływania POZP zależeć będzie, czy zostanie on uznany.
Passa fenomenalnych występów naszej najlepszej dwunastolatki trwa, jednak na zawodach w Gdańsku okazało się, że do poziomu sportowego Pauliny zdążają pozostali zawodnicy MAL WOPR. Rówieśniczka Pauli, Magda Mroczek, pytała przed zawodami trenerek Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej, na co ma szanse na zawodach. Odpowiedź brzmiała: "życiówki we wszystkich startach". W czterech startach indywidualnych i dwóch sztafetowych Magda wywalczyła imponujące rekordy życiowe, zdobywając przy tym czterokrotnie trzeci stopień podium. W klasyfikacji generalnej z kolei Magda uplasowała się na 4 miejscu na 40 sklasyfikowanych zawodniczek. Okazuje się, że skupienie i praca na treningach bardzo się opłaca...
We wszystkich swoich startach rekordy życiowe wywalczył też coraz dokładniejszy na treningach dwunastoletni Jakub Grapentyn. Kuba, który ostatecznie zajął 7 lokatę na 48 dwunastolatków, wywalczył w Gdańsku dwa brązowe medale, a na uwagę zasługuje jego wynik na 400 m stylem dowolnym, gdzie poprawił swój rekord życiowy aż o 13 sekund (5:10,15).
Pięć rekordów życiowych i srebro w występie na 100 m stylem klasycznym zdobyła dwunastoletnia Liliana Szpaczyńska. Lila, która po obozie kadry naszego województwa nabrała wiary w siebie, spisała się w Gdańsku znakomicie. Wszystko wskazuje na to, że rośnie nam doskonała żabkarka.
Doskonale w mistrzostwach zaprezentowali się również 13-latkowie: Cezary Gwiazdowski i Maciej Kowalski. Czarek zaliczył "życiówki" we wszystkich swoich startach, urywając znaczne różnice czasowe, zaś Maciej, który ostatecznie zajął 12 miejsce na 57 zawodników, poprawił 4 najlepsze dotychczasowe wyniki.
Po trzy rekordy życiowe wywieźli z Gdańska: Alicja Lewandowska, Nikodem Hermanowicz, Piotr Szuryński oraz pływający w MAL WOPR dopiero od września Mikołaj Szraga. Jedną życiówką mogli cieszyć się: Jan Grochecki oraz osłabione chorobą Nadia Walentynowicz i Weronika Marchlewska, a także zdyskwalifikowana za falstart w drugim starcie, Martyna Ziemińska.
Mistrzostwa młodzików były dla zawodników MAL WOPR wyjątkowo udane. Efekty daje ciężka praca treningowa. Mimo mało licznej ekipy nasi zawodnicy zajęli w 12-latkach - 4, a w 13-latkach - 6 miejsce na odpowiednio 11 i 12 sklasyfikowanych klubów. To bardzo dobry wynik i liczymy, że równie dobre lokaty zajmą najlepsi w klasyfikacji krajowej, choć na oficjalne wyniki z Polskiego Związku Pływackiego będziemy musieli poczekać aż do wakacji.