18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom podcieniowy w Kławkach. Zabytek ma być odtworzony w innym miejscu

Radosław Konczyński
Zdjęcia są autorstwa Wojciecha Hryniewieckiego-Fiedorowicza. Obrazują stan domu podcieniowego po zakupie oraz pracach porządkowych i zabezpieczających wykonanych jesienią 2013 r.
Zdjęcia są autorstwa Wojciecha Hryniewieckiego-Fiedorowicza. Obrazują stan domu podcieniowego po zakupie oraz pracach porządkowych i zabezpieczających wykonanych jesienią 2013 r.
Zabytkowy, ale potwornie zniszczony dom podcieniowy w Kławkach (gm. Stare Pole) z XIX wieku będzie uratowany? Wszystko na to wskazuje. Nowy właściciel chce go odtworzyć już w innym miejscu.

Pełnoprawnym właścicielem zniszczonego domu stał się w listopadzie ubiegłego roku architekt Wojciech Hryniewiecki-Fiedorowicz. 32-latek pochodzący z Malborka wyjaśnia, iż od razu powiadomił wojewódzkiego konserwatora zabytków, że musi przystąpić do prac ratujących obiekt.

Budynek był już wtedy poważnie uszkodzony, m.in. całkowicie zawaliła się kondygnacja nad podcieniem, ale w korespondencji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków nowy właściciel wyliczał dużo więcej szkód: zniszczenie kalenicy i więźby dachowej, zniszczone kominy, stropy pozbawione podparcia, liczne ugięcia i złamania belek stropowych.

Temu zabytkowi po prostu groziła katastrofa budowlana. To nie były prace rozbiórkowe, tylko demontaż przeprowadzony na podstawie art. 31 pkt. 5 prawa budowlanego – mówi pan Wojciech.

Przepis mówi, że „roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia”. Wcześniej konserwator zabytków domagał się od poprzednich właścicieli zabezpieczenia zawalonych i zniszczonych elementów.

Nowy właściciel wyjaśnia, że kompletuje dokumentację do wniosku o pozwolenie na ostateczną rozbiórkę domu i przeniesienie go w innego miejsce na terenie pow. malborskiego, gdzie zabytek ma być odtworzony.

Więcej w piątkowym (31 stycznia) papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego".

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto