MAL WOPR wystartował w zawodach VIII Elbląska Wiosna Pływacka

27 medali przywieźli z VIII Elbląskiej Wiosny Pływackiej zawodnicy MAL WOPR. 30 reprezentantów malborskiego klubu pływackiego zdobyło 7 złotych, tyle samo srebrnych i 13 brązowych medali. Relację z przebiegu imprezy nadesłała Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Ponad czterystu zawodników z 12 klubów z całej Polski wzięło udział w perfekcyjnie zorganizowanych zawodach pod nazwą VIII Elbląska Wiosna Pływacka. Wśród klubów z Warszawy, Grudziądza, Iławy, Szczytna, Ciechocinka, Bydgoszczy, Torunia czy Olsztyna nie zabrakło reprezentantów Sekcji Pływackiej MAL WOPR. Malborski klub został zaproszony przez gospodarzy, Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Elbląg, a nasz udział w tych zwodach okazał się być bardzo znaczący.
Naszych 30 najmłodszych pływaków z roczników 2001 i młodszych zdobyło aż 27 medali, w tym po 7 złotych i srebrnych oraz 13 brązowych. Nasi pływacy stawali też dwukrotnie na drugim i raz na trzecim stopniu podium w indywidualnej klasyfikacji generalnej oraz wywalczyli 5 miejsce w klasyfikacji medalowej i 4 miejsce w klasyfikacji punktowej klubów.
Bohaterami zawodów zostali Alicja Krauze, Paulina Cierpiałowska oraz Jan Grochecki. Alicja, po raz kolejny spisała się na zawodach doskonale. Zawody rozpoczęła nowym, fantastycznym rekordem życiowym pokonując dystans 50 m stylem dowolnym w czasie 30,07 sek. zdobywając tym samym pierwsze srebro. Do pokonania wymarzonej granicy 30 sekund brakuje naszej pływaczce już bardzo niewiele… W kolejnych dwóch startach na 100 i 200 m stylem dowolnym, Ala nie miała sobie równych i mogła cieszyć się z dwóch złotych medali. Wyniki punktowe dały naszej zawodniczce drugą lokatę w klasyfikacji generalnej oraz pozwoliły na start w najlepszej 15-tce zawodów w Wyścigu Australijskim. Pokonywanie szerokości pływalni w jak najkrótszym czasie i odpadanie po każdej próbie ostatniego zawodnika doprowadziło Alę do najlepszej trójki, ale zmęczenie było już tak duże, że nie udało się wejść do ścisłego finału. Tak więc nasza zawodniczka ostatecznie wywiozła z Elbląga dwa złote medale, jedno srebro, puchar dla drugiej zawodniczki zawodów oraz statuetkę za trzecie miejsce w Wyścigu Australijskim. Dorobek Ali mówi sam za siebie.
Trzy złote medale oraz puchar dla drugiej pływaczki zawodów zdobyła najmłodsza, dziewięcioletnia Paulina Cierpiałowska. Paulina, która pływa doskonale wszystkimi stylami, przegrała pierwsze miejsce tylko dlatego, że startowała na 50 m stylem motylkowym zamiast dowolnym, który jest niżej punktowany niż dowolny. Niemniej jednak we wszystkich swoich startach zanotowała nowe rekordy życiowe, a uzyskane czasy przyprawiając o zawrót głowy - 50 m motylkiem - 39,55 sek., 100 m dowolnym - 1:24,79 oraz 100 m zmiennym - 1:32,98. Startem tym Paulina potwierdziła, że rozwija się w naszym klubie wielki talent pływacki.
O podobnym talencie możemy mówić w przypadku trzeciego dziesięciolatka zawodów - Jana Grocheckiego. Jasiek wywalczył nie tylko puchar w klasyfikacji generalnej, ale również trzy medale w każdym kolorze oraz nowy rekord życiowy na 100 m stylem dowolnym, który aktualnie wynosi 1:18,44.
Wielkie brawa po zawodach należą się dwunastoletniej Oliwii Fryger, której wielkie zaangażowanie w pracę treningową, zaowocowały zgodnie z przewidywaniami nowymi życiówkami we wszystkich trzech startach oraz dwoma brązowymi medalami (na 100 m stylem klasycznym z nową życiówką 1:35,69 oraz na 50 m stylem motylkowym), a także zaledwie dziewięcioletniej Liliany Szpaczyńskiej, która wyrasta na specjalistkę stylu klasycznego, bowiem z zawodów przywiozła złoto na 100 m stylem klasycznym i brąz na dystansie o połowę krótszym. Do wspaniałego dorobku dorzuciła też trzeci rekord życiowy na 100 m stylem zmiennym.
Również po dwa medale wywieźli z zawodów dziewięcioletni Magda Mroczek i Jakub Grapentyn oraz trzynastoletnia Kinga Kapusta. Magda, która długo czekała na swoje pierwsze medale, srebro na 100 m stylem grzbietowym przyjęła, jak sama określiła, łzami szczęścia. W szczęśliwym dla niej Elblągu wywalczyła jeszcze brąz na 50 m stylem. Jakub poprawił trzy rekordy życiowe we wszystkich swoich startach. W występie na 100 m stylem dowolnym wywalczył brąz zaś na 50 m stylem grzbietowym stanął na drugim stopniu podium. Kinga z kolei potwierdziła ponownie, że najlepiej czuje się w stylu grzbietowym, bowiem płynąc właśnie 100 m na plecach wywalczyła srebro, a dystans o połowę krótszy zaowocował brązem.
Również brązowe medale do dorobku MAL WOPR dorzucili: Laura Łukowska (50m stylem motylkowym), Anna Włodarczyk (100m stylem dowolnym), Partycja Górska (50 m stylem grzbietowym) oraz Michał Wójtowicz (100m stylem grzbietowym). Wszyscy startowali w bardzo silnym zestawieniu konkurentów, cieszą więc wywalczone medale.
Najwięcej jednak radości sprawiają pierwsze medale najmłodszych pływaków, którzy przez wiele miesięcy przygotowywali się do elbląskich zawodów licząc po cichu na sukces. I tak Maja Szpalerska w pierwszym starcie w Elblągu zajęła 5 lokatę, w drugim 4, a w ostatnim… 2. Maja pokonała dystans 50 m stylem grzbietowym w czasie 49,17 sek. i mogła cieszyć się z wymarzonego srebra.
Pechowo rozpoczęła zawody Nadia Walentynowicz, która zajęła czwartą lokatę na 50 m stylem dowolnym. Jednak na dystansie dwukrotnie dłuższym wykazała się ogromną wolą walki i w doskonałym stylu wywalczyła długo oczekiwany brązowy medal.
Na specjalne wyróżnienie zasługuje dwunastoletni Szymon Ochociński. Nasz ambitny zawodnik łączy ciężki trening pływacki z równie wymagającymi treningami w Zespole Pieśni i Tańca "Malbork" . W Elblągu Szymon poprawił rekordy życiowe we wszystkich startach, a w starcie na 200 m stylem dowolnym zdobył brązowy medal. Warto dodać, że nasz zawodnik w odbywających się na początku kwietnia w Wieliszewie, Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2014, wywalczył tytuł mistrza Polski.
Srebrny medal do dorobku klubu dorzucił po 50 m stylem motylkowym dziesięcioletni Maciej Kowalski, który był także dwukrotnie czwarty (na 100 m stylem dowolnym i zmiennym). O wielkim pechu może mówić doskonale startująca jedenastoletnia Maria Szczerbińska, która poprawiła wszystkie trzy rekordy życiowe, a w starcie na 100 m stylem zmiennym zajęła znienawidzone przez każdego sportowca 4 miejsce.
Podobny pech przypadł w udziale czwartemu na 50m stylem grzbietowym Filipowi Tkaczykowi oraz Piotrowi Szuryńskiemu, który był czwarty na 100 m stylem klasycznym. Bardzo dobry występ ma też za sobą Natalia Tyborska, dla której medal jest już z pewnością w zasięgu ręki. Coraz bardziej zaangażowana w pracę treningową Natalia, zanotowała w Elblągu trzy nowe rekordy życiowe. Dwie życiówki wywalczyli na zawodach: Klaudia Juchniewicz, Karolina Lisowska oraz Piotr Pliszka, po jednej: Zuzanna Małyj, Kacper Szczuchniak i Weronika Marchlewska.
Największe jednak brawa należą się po zawodach najmłodszym. Startowali na zawodach pływackich po raz pierwszy w życiu. Mimo strachu, zimnej wody i głębokiej wody na pływalni w Elblągu, spisali się bardzo dzielnie. Cezary Gwiazdowski i Paweł Tchórzewski, obaj pokazali, że kariera pływacka stoi przed nimi otworem. Bardzo ambitnie i z zaangażowaniem pokonywali dystans i słabości, nabierali pewności siebie oraz wiary we własne siły. Podpatrywali starszych kolegów tylko po to, by już niebawem stanąć z nimi do wyrównanej rywalizacji.
Elbląskie zawody przeszły do historii MAL WOPR jako wyjątkowo udane. Doskonałe, czwarte miejsce, które zdobyli nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej klubów, pozostawiając w polu 8 zespołów, świadczy o doskonałej pracy wszystkich pływaków. Nie można także zapomnieć i podziękować rodzicom zawodników, którzy tłumnie stawili się na trybunach i głośno dopingowali swoje pociechy.