Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Sanepid żądał zapłaty przed kontrolą? To znaczy, że dostałeś list od oszusta

Radosław Konczyński
Podobne pismo od oszusta dostali również przedsiębiorcy z powiatu malborskiego. Po zmyślonej nazwie "Referat Inspekcji Sanitarnej" wpisywał odpowiednią miejscowość, np. "dla Malborka".
Podobne pismo od oszusta dostali również przedsiębiorcy z powiatu malborskiego. Po zmyślonej nazwie "Referat Inspekcji Sanitarnej" wpisywał odpowiednią miejscowość, np. "dla Malborka". Fot. Materiały WSSE w Gdańsku
Małopolska policja prosi o kontakt osoby poszkodowane przez oszustów podających się za... sanepid. Rozesłane przez nich pisma trafiały też do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w powiatach malborskim i sztumskim.

Oszust rozsyłał po całej Polsce pisma w imieniu sanepidu, zapowiadając kontrolę, ale przed jej przeprowadzeniem domagał się... zapłaty. Zdziwieni odbiorcy listów zaczęli zgłaszać się do powiatowych inspekcji sanitarnych.

- W czerwcu zgłosiły się do nas osoby prowadzące działalność gospodarczą w Malborku, Sztumie i Miłoradzu z informacją, że otrzymały pisma z podejrzanymi drukami. Było to zawiadomienie o kontroli planowanej przez "Referat Inspekcji Sanitarnej", ale wcześniej trzeba było wpłacić 135 zł na podane konto. To ewidentne oszustwo, bo taki organ nie istnieje, nie mamy żadnych referatów czy departamentów, ale przede wszystkim nie pobieramy opłat przed kontrolą - wyjaśnia Andrzej Bielawski, szef sanepidu na powiaty malborski i sztumski.
Warto zapamiętać, że sanepid może wystawić kontrolowanemu rachunek, ale jedynie po kontroli i tylko wtedy, jeśli inspektor stwierdzi uchybienia.

Anna Obuchowska, zastępca wojewódzkiego państwowego inspektora sanitarnego w Gdańsku, potwierdza, że podobnych przypadków na terenie Pomorza było więcej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna dostała od powiatowych inspektorów 38 zgłoszeń o działaniu oszusta. Wszystkie tego typu sytuacje były zgłaszane Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, a GIS złożył doniesienie do Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze. Dlatego tam, bo z pieczątek na listach wynikało, że nadawane są z Krakowa.

GIS na swojej stronie internetowej informuje, że policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na początku lipca zatrzymali osobę podejrzaną w tej sprawie. Teraz poszukują osób poszkodowanych przez oszusta.

Można zgłaszać się do najbliższych jednostek policji i składać zawiadomienia o przestępstwie. Przyjmującego zgłoszenie należy poinformować, że postępowanie prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze. Numer telefonu do KMP w Krakowie - 12 615 31 00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto