Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork: Uczniowie Gimnazjum nr 3 mieli zajęcia na Politechnice Gdańskiej

Redakcja
Młodzież z pierwszej i drugiej klasy politechnicznej Gimnazjum nr 3 pod opieką E. Gałki i A. Szynaki uczestniczyła w pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.

Podczas pobytu na PG w części doświadczalnej dr inż. A. Mietlarek-Kropidłowska zapoznała uczniów klasy pierwszej z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium. Następnie młodzież w grupach trzyosobowych, pod opieką naukowców, z wielkim zaangażowaniem wykonywała strącanie i rekrystalizację jodku ołowiu (II). Gimnazjaliści ćwiczyli również umiejętność sączenia jodku ołowiu (II). Celem zajęć laboratoryjnych w klasie pierwszej jest nauka podstawowych czynności laboratoryjnych, w tym rozdzielanie składników mieszaniny.

Uczniowie klasy drugiej w obecnym roku szkolnym zajmować się będą chemią analityczną. Podczas zajęć na PG wykonywali również ćwiczenia dotyczące analizy jakościowej. Zapoznawali się z reakcjami charakterystycznymi kationów czwartej grupy. Notowali barwy roztworów i osadów, fotografowali je. Sporządzali szczegółowe notatki, ponieważ za miesiąc będą samodzielnie identyfikowali wybrane jony.

W części teoretycznej pierwszoklasiści wysłuchali barwnego i dowcipnego wykładu prof. dr hab. inż. B. Becker pt. „Od kamienia łupanego do kamieni księżycowych.” Dowiedzieli się, że na Ziemi jest najwięcej skał, kamieni i betonu. Najbardziej pospolity pierwiastek to krzem (26%), najwięcej jest tlenu. Związki krzemu (i glinu) stanowią większość skał tworzących skorupę ziemską. Jako ciekawostkę młodzież usłyszała, że ok. 20 lat temu na Jawie żyło plemię wykonujące narzędzia z krzemienia, tak jak w neolicie. Ok. 90 lat temu (w 1922 r.) niedaleko Opatowa znaleziono górniczy kombinat. Zespół kopalń wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Przemysłowego. Profesor opowiedziała też m.in., dlaczego podeszwy butów astronautów wykonano z silikonu.

Natomiast drugoklasiści wysłuchali wykładu dr inż. A. Bartoszek pt. „ Ile zdrowia jest w kapuście?” Dowiedzieli się, że największym zabójcą naszych czasów jest nowotwór. Uważa się, że przyczyną 70% zachorowań są czynniki środowiskowe, które w odróżnieniu od czynników genetycznych, można kształtować. Kapusta i inne warzywa z jej rodziny nie dopuszczają do niekorzystnych zmian składników odżywczych np. podczas obróbki termicznej żywności (dlatego warto do potraw z grilla podać surówkę z kapusty). Wiążą szkodliwe substancje, stymulują procesy naprawy uszkodzonych tkanek, są źródłem witaminy C i chronią przed nowotworem. Młodzież poznała pojęcie chemoprewencji, czyli postępowania polegającego na zastosowaniu naturalnych lub syntetycznych substancji w celu zahamowania lub odwrócenia kancerogenezy. Uczniowie dowiedzieli się, co to są fitozwiązki i jaka jest ich rola, co to są przeciwutleniacze.
Za miesiąc kolejne wykłady i zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemicznym PG.

Materiał nadesłany przez Gimnazjum nr 3 w Malborku:
A. Wiśniewska (kl.I) i A. Szynaka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto