Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosuj na koła gospodyń wiejskich z powiatu malborskiego

Alina Zawada
Rozpoczynamy nasz nowy, wakacyjny plebiscyt dla kół gospodyń wiejskich. Głosuj na swoje ulubione KGW w powiecie malborskim. Wciąż można zgłaszać kandydatury w dwóch kategoriach

Taki plebiscyt przeprowadziliśmy już przed rokiem (wygrało KGW Lasowice Wlk.) , ale tym razem będą dwie kategorie: oddzielna dla KGW i osobna dla gospodyń wiejskich. W tej pierwszej głosowanie rozpoczęło się 12 lipca, a w drugiej - początek 19 lipca.

Warto wiedzieć, że pierwsze koło gospodyń pn. "Towarzystwo Gospodyń" powstało już w roku 1866 i to całkiem niedaleko Malborka, bo w Piasecznie k. Gniewa. Natomiast nazwa KGW obowiązująca do dziś pojawiła się po raz pierwszy w 1877 roku w Janisławicach koło Łodzi, gdzie koło założyła Filipina Płaskowicka.

Sprawdź też: Najpopularniejsze KGW Powiatu Malborskiego 2013 [WYNIKI]

Zarząd Rejonowy Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich w Malborku obliczył, że na terenie byłego województwa elbląskiego funkcjonuje obecnie aż 530 KGW.

- Prawda historyczna o KGW jest taka, że działają te, które chcą. Tak było również 150 lat temu - mówi Michał Kubach z "Kółek" w Malborku. - Na początku chodziło o podtrzymywanie polskości i pomaganie sobie nawzajem. Dziś jest podobnie.

Dawniej te stowarzyszenia pań z terenów wiejskich miały na celu również nauczyć młode kobiety gotowania czy pieczenia.

- Wtedy nie było pytań, kto jakiego jest wyznania oraz skąd pochodzi. Wszystko odbywało się na zasadzie wzajemnej pomocy - opowiada Michał Kubach. - Dziś również środowiska KGW wymieniają się swoimi doświadczeniami oraz pomagają sobie nawzajem, mimo że są inne warunki niż 150 lat temu. KGW chwalą się swoimi dokonaniami; na przykład nie wyobrażam sobie, żeby dożynki odbyły się bez udziału kół gospodyń.

Koła prezentują się także na różnych konkursach. Przedstawiają swoje wspaniałe wypieki i potrawy, jedne smaczniejsze od drugich. Jednak KGW to nie tylko jedzenie. Panie również własnoręcznie wykonują przepiękne ozdoby z różnego rodzaju tworzywa. Niektóre koła same szyją sobie stroje i wspaniale je przyozdabiają haftami. Całą paletę wspaniałości, jeśli chodzi o przysmaki i ozdoby, można zobaczyć podczas przedświątecznych przeglądów w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

"Kółka" w Malborku zauważają wzmożoną aktywność pań KGW. W ostatnich 10 latach na terenie byłego województwa elbląskiego założono 20 kół. Każde musi być zarejestrowane i posiadać swój statut, jak na stowarzyszenie przystało. Dzisiaj KGW są raczej jak hobby, jednak dzięki nim rejestrowanych jest spora liczba produktów regionalnych, również na Pomorzu.

Spośród kół gospodyń wiejskich istniejących w powiecie malborskim na udział w zabawie na razie zgodziło się sześć. Jeśli chcecie jeszcze zgłosić swoje koło - zadzwońcie pod numer telefonu 55 270 23 12 lub napiszcie na adres e-mail: [email protected].
Pod ten sam numer i adres można zgłaszać panie w kategorii kół gospodyń wiejskich.

Głosowanie odbywa się drogą sms-ową. Wyniki można na bieżąco sprawdzać na stronie www.malbork.naszemiasto.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto