Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak napisać skutecznie list motywacyjny?

Redakcja
Mimo iż pojawia się coraz więcej głosów, że list motywacyjny to przeżytek, wciąż jest on wymagany w ofertach pracy. Podobnie jak w przypadku CV, wzorów i porad jak napisać list motywacyjny jest wiele. Jeżeli odpowiadasz na ofertę pracy, w której jest on wymagany nie kopiuj z „gotowców” i napisz swój własny list motywacyjny.

Jak zacząć pisać?

Przed rozpoczęciem pisania listu motywacyjnego dokładnie zapoznaj się z ofertą, wymaganiami pracodawcy oraz z samą firmą. Warto abyś stworzył zarys, wypisz więc podstawowe informacje, przedstaw siebie jako osobę interesującą oraz skup się na swoich mocnych stronach.
List motywacyjny powinien być krótki, a więc zwięźle i jasno informować rekrutera dlaczego powinieneś być zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Podziel go na : rozpoczęcie, dwa lub trzy akapity oraz zakończenie. Powinien się mieścić na jednej stronie, być przejrzysty, zrozumiały i być swoistą autopromocją.
W prawym górnym rogu umieść więc miejsce, aktualną datę, poniżej zaś firmę oraz jej adres. Warto również wpisać numer referencyjny oferty. Niżej, po lewej stronie zamieszczasz swoje dane – imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

Treść listu

Treść Twojego listu powinna się zaczynać od grzecznościowego zwrotu do adresata np.: Szanowni Państwo. List zazwyczaj otwiera się wyjaśnieniem dlaczego odpowiadasz na konkretne ogłoszenie.
Następnie w kolejnych akapitach podziel się swoimi mocnymi stronami, atutami nawiązującymi do stanowiska, na które aplikujesz. Musisz celować we własne umiejętności i doświadczenie, ponieważ to one najbardziej interesują przyszłego pracodawcę. List motywacyjny powinien być pisany w drugiej osobie - unikaj formy bezosobowej. Zachowaj poprawność językową i uważaj na literówki, błędy ortograficzne itd.

Spróbuj nie używać powszechnych zwrotów i określeń a na pewno nie korzystaj z gotowych listów. Nie kopiuj również informacji z CV – aż 90% listów motywacyjnych rozwija fragmenty z życiorysu. Uzasadnij dlaczego aplikujesz na dane stanowisko oraz dlaczego Twoje doświadczenie i umiejętności pasują do tej firmy. Uwypuklij swoje mocne strony i wymień informacje, które są istotne dla osoby rekrutującej. W jednym z akapitów możesz również wyjaśnić dlaczego zwróciłeś uwagę na tę firmę - ukaże to, że posiadamy wiedzę o potencjalnym, przyszłym pracodawcy.

List motywacyjny zakończ podając informację jak można się z Tobą skontaktować. Powinieneś użyć także jednego ze zwrotów: Z poważaniem, Łączę wyrazy szacunku czy Z wyrazami szacunku. Podpisz się własnoręcznie jeżeli wysyłasz list tradycyjną pocztą, w przypadku elektronicznej możesz dołączyć jego skan bądź złożyć podpis komputerowy.

W firmach, w których rekrutacja trwa nieustannie, specjaliści od HR spotykają się z wieloma wręcz identycznymi listami motywacyjnymi. Osoby rekrutujące z pewnością zwrócą uwagę jeżeli nadasz temu dokumentowi bardziej osobistego charakteru.

Jeżeli nadal nie jesteś pewien jak powinien wyglądać list motywacyjny skorzystaj z wzoru:

Pobierz wzór listu motywacyjnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto