Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zostaną zamontowane flagi Polski w centrum Malborka?

Jacek Skrobisz
Tak dotychczas były montowane flagi Polski w centrum Malborka
Tak dotychczas były montowane flagi Polski w centrum Malborka
Zbliża się 75 rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w Malborku zostaną prawdopodobnie wywieszone flagi państwowe. Po raz kolejny może dojść do kontrowersji związanych ze sposobem montowania flag Polski przy ul. Mickiewicza.

Przy okazji różnego rodzaju świąt państwowych i ważnych dla Polski uroczystości w Malborku wywieszane są polskie flagi. Patriotyczny czyn czasami budzi jednak wśród malborczyków emocje. Chodzi konkretnie o sposób mocowania flag na latarniach wzdłuż ul. Mickiewicza. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali nam uwagi, że widzą w centrum Malborka flagi Monako lub Indonezji, a nie Polski. Urząd Miasta Malborka twierdził za każdym razem, że mocuje flagi poprawnie.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych wyjaśnia, w jaki sposób należy wieszać flagę w pozycji pionowej (na załączonym zdjęciu znajduje się też wizualizacja). Artykuł 4, punkt 2 wspomnianej ustawy mówi: "Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu".

Można się spotkać z tłumaczeniem, że patrząc na flagi z drugiej strony (w tym przypadku od strony ul. Piastowskiej) kolor biały znajduje się po lewej stronie. W takim jednak przypadku właściwsze byłoby połączenie dwóch flag tak, aby z każdej strony po lewej stronie znajdował się kolor biały, jak praktykuje się w proporczykach.

Jeszcze inna interpretacja spotykana w takich przypadkach mówi, że flaga jest umocowana jak do masztu, a wtedy biały kolor znajduje się przy drzewcu. Jednak czy latarnia (i sposób zamocowania do niej flagi) może być traktowana jako maszt?

Nie tylko w Malborku można się było spotkać z mocowaniem flag państwowych do latarni czy słupów i, co bardzo ważne - używając do tego specjalnego poprzecznego wspornika, białym kolorem po prawej stronie. Tak było trzy lata temu także w Warszawie. Znaleźliśmy na stronie kontakt24.tvn.24.plkomentarz dr. Janusza Sibory, badacza dziejów dyplomacji i protokołu dyplomatycznego, który odnosi się do bliźniaczej sytuacji w Warszawie (ilustracja tamtejszego mocowania flagi na załączonym zdjęciu):

"Kwestia pierwsza: należy stwierdzić, że flagi nie zostały umieszczone na maszcie. W związku z tym nie mają zastosowania w tym przypadku regulacje prawne mówiące o umieszczaniu flagi na maszcie (barwa biała wzdłuż masztu)".

" (...) flagi umieszczone zostały na latarniach, o znacznie większym obwodzie aniżeli maszt flagowy. Dodatkowo, co w tej sprawie jest najważniejsze i rozstrzygające, wykonano specjalny stelaż przytrzymujący flagę poziomo. Tak więc mamy w tym przypadku do czynienia z przemyślnie zbudowaną konstrukcją, a nie masztem. Flaga wówczas nie powiewa, gdyż przy swej górnej krawędzi przymocowana jest na stałe. W tym przypadku należy stosować przepisy mówiące o pionowym układzie flagi na gładkiej płaszczyźnie, np. tak jak możemy zobaczyć to w Sejmie".

"(...) Należy pamiętać, jaki był cel wywieszenia flagi i komu jest ona dedykowana. Flaga w barwach biało-czerwonych witała gości przyjeżdżających do Polski na uroczystości przejęcia prezydencji. Nadrzędnym celem jest poprawne umieszczenie barw narodowych tak, aby osoby zaproszone mogły ujrzeć prawidłowe barwy narodowe, a nie barwy Monako (...)"

Zapraszamy do udziału w sondzie na temat sposobu zawieszenia flag na latarniach przy ul. Mickiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto