Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zostaną zamontowane flagi Polski w centrum Malborka?

Jacek Skrobisz
Tak dotychczas były montowane flagi Polski w centrum Malborka
Tak dotychczas były montowane flagi Polski w centrum Malborka
Zbliża się 75 rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w Malborku zostaną prawdopodobnie wywieszone flagi państwowe. Po raz kolejny może dojść do kontrowersji związanych ze sposobem montowania flag Polski przy ul. Mickiewicza.

Przy okazji różnego rodzaju świąt państwowych i ważnych dla Polski uroczystości w Malborku wywieszane są polskie flagi. Patriotyczny czyn czasami budzi jednak wśród malborczyków emocje. Chodzi konkretnie o sposób mocowania flag na latarniach wzdłuż ul. Mickiewicza. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali nam uwagi, że widzą w centrum Malborka flagi Monako lub Indonezji, a nie Polski. Urząd Miasta Malborka twierdził za każdym razem, że mocuje flagi poprawnie.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych wyjaśnia, w jaki sposób należy wieszać flagę w pozycji pionowej (na załączonym zdjęciu znajduje się też wizualizacja). Artykuł 4, punkt 2 wspomnianej ustawy mówi: "Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu".

Można się spotkać z tłumaczeniem, że patrząc na flagi z drugiej strony (w tym przypadku od strony ul. Piastowskiej) kolor biały znajduje się po lewej stronie. W takim jednak przypadku właściwsze byłoby połączenie dwóch flag tak, aby z każdej strony po lewej stronie znajdował się kolor biały, jak praktykuje się w proporczykach.

Jeszcze inna interpretacja spotykana w takich przypadkach mówi, że flaga jest umocowana jak do masztu, a wtedy biały kolor znajduje się przy drzewcu. Jednak czy latarnia (i sposób zamocowania do niej flagi) może być traktowana jako maszt?

Nie tylko w Malborku można się było spotkać z mocowaniem flag państwowych do latarni czy słupów i, co bardzo ważne - używając do tego specjalnego poprzecznego wspornika, białym kolorem po prawej stronie. Tak było trzy lata temu także w Warszawie. Znaleźliśmy na stronie kontakt24.tvn.24.plkomentarz dr. Janusza Sibory, badacza dziejów dyplomacji i protokołu dyplomatycznego, który odnosi się do bliźniaczej sytuacji w Warszawie (ilustracja tamtejszego mocowania flagi na załączonym zdjęciu):

"Kwestia pierwsza: należy stwierdzić, że flagi nie zostały umieszczone na maszcie. W związku z tym nie mają zastosowania w tym przypadku regulacje prawne mówiące o umieszczaniu flagi na maszcie (barwa biała wzdłuż masztu)".

" (...) flagi umieszczone zostały na latarniach, o znacznie większym obwodzie aniżeli maszt flagowy. Dodatkowo, co w tej sprawie jest najważniejsze i rozstrzygające, wykonano specjalny stelaż przytrzymujący flagę poziomo. Tak więc mamy w tym przypadku do czynienia z przemyślnie zbudowaną konstrukcją, a nie masztem. Flaga wówczas nie powiewa, gdyż przy swej górnej krawędzi przymocowana jest na stałe. W tym przypadku należy stosować przepisy mówiące o pionowym układzie flagi na gładkiej płaszczyźnie, np. tak jak możemy zobaczyć to w Sejmie".

"(...) Należy pamiętać, jaki był cel wywieszenia flagi i komu jest ona dedykowana. Flaga w barwach biało-czerwonych witała gości przyjeżdżających do Polski na uroczystości przejęcia prezydencji. Nadrzędnym celem jest poprawne umieszczenie barw narodowych tak, aby osoby zaproszone mogły ujrzeć prawidłowe barwy narodowe, a nie barwy Monako (...)"

Zapraszamy do udziału w sondzie na temat sposobu zawieszenia flag na latarniach przy ul. Mickiewicza.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto