Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w piątek można składać wnioski do budżetu obywatelskiego Malborka na 2018 rok

Jacek Skrobisz
W ramach budżetu obywatelskiego odnowiono m.in. skwer przy ul. Ciepłej
W ramach budżetu obywatelskiego odnowiono m.in. skwer przy ul. Ciepłej Fot. Radosław Konczyński
Do piątku (31 marca) można składać wnioski do budżetu obywatelskiego Malborka na 2018 rok. Wniosek można złożyć też drogą elektroniczną.

Sprawdź:

Od środy (1 marca) mieszkańcy Malborka składają wnioski do budżetu obywatelskiego na rok 2018. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia w ciągu nieco ponad roku. Tym razem jednak obowiązywać będą nowe zasady rozdziału pieniędzy. Już teraz wiadomo, że zrealizowanych zostanie co najmniej sześć pomysłów.

Składanie wniosków do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się w październiku 2015 roku. Głosowanie na zgłoszone przez mieszkańców propozycje inwestycyjne odbywało się już w 2016 roku, podobnie, jak na zadania z budżetu obywatelskiego na rok 2017. Teraz zaczynają się konsultacje społeczne, które wyłonią przyszłoroczne inwestycje.

- Tempo było szybkie, ale teraz doszliśmy do momentu, gdy wyniki głosowania mieszkańców będziemy znali jeszcze przed stworzeniem projektu budżetu miasta na 2018 rok. Da to nam czas na uwzględnienie wszystkich kosztów w planie finansowym - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

W ten sposób da się uniknąć sytuacji z dwóch poprzednich edycji. Choć z góry było wiadomo, że do rozdania jest 500 tysięcy złotych, to Urząd Miasta musiał znaleźć dodatkowe środki, by wykonać inwestycje, które wybrali w głosowaniu mieszkańcy. W budżecie obywatelskim na 2016 rok zrealizowano trzy inwestycje, choć kosztorysy przedstawione przez mieszkańców były niższe niż rzeczywisty koszt. W tegorocznej edycji w puli pół miliona złotych zmieściły się tylko dwa projekty, ale władze samorządowe zdecydowały się przeznaczyć dodatkowe środki, już poza budżetem obywatelskim, na trzeci projekt - „Park kieszonkowy” na Os. Południe. W przyszłym roku takie „montaże finansowe” zostaną wyeliminowane.

Zmieni się jeszcze jedna rzecz. Istotna dla idei społeczeństwa obywatelskiego. Dotychczas najwięcej głosów otrzymywały zadania infrastrukturalne - budowa dróg i oświetlenia (trzy projekty) oraz placów sportowo-rekreacyjnych (trzy projekty). Mieszkańcy i radni zwracali uwagę, że szans w głosowaniu nie mają mniejsze projekty, które nie dotyczą jednej ulicy czy dzielnicy. A remonty ulic czy budowę placów Urząd Miasta powinien realizować sam, a nie ze środków budżetu obywatelskiego. Burmistrz zapowiadał, że to się zmieni.

- Postanowiliśmy podzielić budżet na projekty duże i projekty małe - wyjaśnia Marek Charzewski. - Na zadania duże będzie do rozdysponowania 400 tysięcy złotych, na zadania małe 100 tysięcy złotych. Wprowadziliśmy też limit wartości jednej inwestycji. Projekt infrastrukturalny może kosztować maksymalnie 200 tysięcy złotych, a jeden projekt mały 25 tysięcy złotych. Dzięki takiemu podziałowi zrealizowanych będzie co najmniej sześć zadań w jednym roku.

Przez cały marzec można składać w Urzędzie Miasta wnioski z propozycjami inwestycji. Do połowy sierpnia potrwa weryfikacja wniosków i jeszcze latem odbędą się spotkania z mieszkańcami, podczas których zostaną przedstawione zakwalifikowane pomysły. Głosowanie odbędzie się we wrześniu br.

Szczegóły dotyczące budżetu obywatelskiego Malborka 2018 znajdują się - TUTAJ

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto