18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Masalski odznaczony pośmiertnie tytułem "Zasłużony dla Miasta Malborka"

Jacek Skrobisz
Fot. Jacek Skrobisz
Kazimierz Masalski dołączył do 26-osobowego grona zasłużonych dla miasta Malborka. Pośmiertny tytuł Rada Miasta nadała byłemu dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w maju, a w czwartek (27 czerwca) wyróżnienie odebrała żona zasłużonego Ewa Masalska.

Wniosek w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” pedagogowi, publicyście, działaczowi społecznemu, uczestnikowi ruchu oporu i harcmistrzowi ZHP złożyła Rada Pedagogiczna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku. Podkreśliła wyjątkowość postaci nominowanego jako humanisty o rozległych horyzontach myślowych. Oddanego bez reszty idei krzewienia młodych charakterów, posiadającego dorobek naukowy i bogate doświadczenia w pracy z trudną młodzieżą.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta wychowankowie MOW oddali hołd Kazimierzowi Masalskiemu m.in. prezentując fragmenty jego twórczości literackiej.

Kazimierz Masalski, ps. Mewa, urodził się 31 lipca 1927 roku w Nowosiadach na Wileńszczyźnie. Zmarł 13 grudnia 1985 roku w Malborku. We wniosku Rady Pedagogicznej MOW w sprawie nadania pośmiertnego tytułu możemy przeczytać:
Kazimierz Masalski to człowiek posiadający silną świadomość religijną i narodową – należał do Rycerzy Niepokalanego Poczęcia, podczas wojny w szeregach AK pełnił służbę radiotelegrafisty pod pseudonimem Mewa. Po zakończeniu wojny rozpoczął pracę pedagogiczną w Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią, zapisując się jednocześnie na kurs pedagogiczny. Jako ekstern ukończył kolejno LO, Liceum Pedagogiczne, następnie studia w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
W 1961 roku uzyskał tytuł magistra pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, w 1973 roku stopień doktora nauk humanistycznych, w 1984 roku zdobył trzeci stopień socjalizacji zawodowej w zakresie resocjalizacji.
Prawie całe życie poświęcił pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie. Pracował w wielu zakładach poprawczych i schroniskach na terenie całego kraju, kierując większością z nich. W 1959 roku powierzono mu kierowanie Zakładem Wychowawczym w Malborku (dziś Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym), jednym z największych w kraju.
Doktor nauk humanistycznych Kazimierz Masalski stworzył i wdrożył z pełnym powodzenie w prowadzonym przez siebie (w okresie 1959-1984) Młodzieżowym Zakładzie Wychowawczym unikalną w skali kraju metodę resocjalizacji młodzieży niedostosowanej społecznie pn. „Metoda spokojnej aktywności”, stanowiącą zasadniczy element elastycznego systemu rozwojowego, zastępując z powodzeniem dotychczasowy „koszarowy”, nieefektywny styl wychowania. Z tego wzorcowego, sprawdzonego w praktyce opracowania, czerpały wielokrotnie inne placówki resocjalizacyjne. W czasie, kiedy ten doskonały praktyk i zarazem wszechstronnie przygotowany teoretycznie pedagog pełnił funkcję dyrektora MZW, ośrodek uznawany był za najlepiej prowadzony w Polsce, czego dowodem stało się powołanie Kazimierza Masalskiego w skład Rady Naukowej Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji w Warszawie. Wchodził w skład Komisji ds. Programów i Podręczników Szkół Specjalnych przy Instytucie Kształcenia Zawodowego. Swoimi bogatymi doświadczeniami dzielił się wielokrotnie z naukowcami u studentami wielu krajów Europy (Danii, Szwajcarii, Francji, Austrii). Opracował szereg zawierających nowatorskie spojrzenie programów kształcenia i wychowania, statutów zakładów wychowawczych i poprawczych. Opiekował się studentami w okresie ich praktyk w malborskiej placówce, publikował dziesiątki artykułów naukowych i popularnonaukowych. Prowadził również cykl tematycznych audycji radiowych. Wiele jego oryginalnych prac, m.in. „Patologie społeczne” zawierające ponad tysiąc stron czeka na wydanie. Zorganizował i przewodniczył Elbląskiemu Towarzystwu Socjopatologicznemu.
Wielki przyjaciel i czynny instruktor ZHP „Nieprzetartego Szlaku”, krzewiciel idei wychowania morskiego. Równolegle, twórczo i bardzo płodnie, działał na niwie stricte literackiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalami Komisji Edukacji Narodowej i „Zasłużony Ziemi Elbląskiej”. Do ostatnich dni życia pozostawał zawsze blisko wychowanków, z ich losami związał całe swe dorosłe życie. Przygotował do trudnej pracy z młodzieżą zdemoralizowaną wielu pedagogów, którzy zaczynali stawiać pierwsze zawodowe kroki pod jego serdeczną i mądrą opieką. Humanista o rozległych horyzontach myślowych, oddany bez reszty idei kształtowania młodych charakterów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto