Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korzyści z wysokiego kursu Euro? To możliwe

Monika Kaczyńska
Andrzej Szozda
Wyższy kurs euro oznacza, że więcej przedsiębiorstw w przyszłym roku skorzysta ze statusu "małego podatnika". A to oznacza przywileje.

Mały podatnik może m.in. rozliczać VAT kwartalnie, odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał czy skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Dzięki tym przywilejom mają szanse zapłacić niższe podatki.

Wiele przywilejów podatkowych przewidzianych w ustawach o podatku dochodowym czy ustawie o podatku od towarów i usług zależy od przychodów przedsiębiorcy. Niskie obroty gwarantują korzyści podatkowe np. w postaci kwartalnych płatności zaliczek na podatek dochodowy. W obydwu ustawach podatkowych obroty te zostały określone w obcej walucie - euro. Dlatego limit określony w euro co roku się zmienia.

Czytaj także: Waluty - Wysoki kurs euro. Tak może być jeszcze długo

Ponieważ kurs euro w ostatnim czasie był na bardzo wysokim poziomie, wzrosły także limity ustawowe. To znów oznacza, że w 2012 roku znacznie więcej przedsiębiorstw niż w bieżącym skorzysta z udogodnień podatkowych.

Mały podatnik w świetle ustawy o PIT i CIT to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z VAT-em) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln. euro. O ile, żeby znaleźć się w tej grupie w bieżącym roku, trzeba było mieć obroty niższe niż 4,736 mln zł, o tyle w tym roku kwota ta wynosi 5,324 mln zł.

Przywilejem małych podatników w rozliczeniach podatkowych jest możliwość dokonywania rozliczeń kwartalnych podatku VAT. Rozliczenie podatku VAT następuje na takich samych zasadach jak przy miesięcznym rozliczaniu podatku, z tą tylko różnicą, że rozliczenie dokonywane jest raz na kwartał. Obowiązek podatkowy oraz prawo do odliczenia VAT-u powstają na zasadach ogólnych.

Przywilejem małych podatników jest także rozliczenie VAT na zasadzie kasowej. Metoda ta polega na odprowadzeniu VAT-u dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta, jednak nie później niż 90. dnia od chwili wydania towaru lub wykonania usługi oraz na odliczeniu kwoty VAT-u od zakupów po faktycznej zapłacie.

Kolejne udogodnienia to jednorazowa amortyzacja oraz kwartalne wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto