Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. 98 rocznica plebiscytu i 75 rocznica rzezi wołyńskiej [ZDJĘCIA]. Kwiaty w hołdzie złożone pod tablicami

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka w środę (11 lipca) uczcili pamięć Polaków z różnych okresów i różnych ziem. Walczących o polskość i ofiary makabrycznego ludobójstwa.

Malborczycy spotkali się pod tablicą pamiątkową na budynku dworca kolejowego, poświęconą pierwszemu transportowi ludności z Wołynia, która w maju 1945 r. dotarła do miasta i tu osiadła. To ci, którzy przeżyli rzeź wołyńską - ludobójstwo dokonane na Polakach w okresie II wojny światowej przez ukraińskich nacjonalistów. Mówi się, że 1/3 mieszkańców Malborka stanowią właśnie Wołyniacy i ich potomkowie.

11 lipca jest datą umowną, nawiązaniem do tzw. krwawej niedzieli z 1943 roku, którą historycy nazywają punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, ale ludobójstwo dokonywane na Polakach trwało przynajmniej w latach 1943-1944. Dokładnych danych brak. Podaje się, że na Wołyniu i w Galicji wymordowano od 60 tys. do 120 tys ludzi. Palono ich w stodołach, kościołach, mordowano w sadystyczny sposób, rozpruwano brzuchy kobietom w ciąży, nabijano małe dzieci na płoty. Wybijano całe wioski.

- Spotykamy się, aby uczcić wszystkich, którzy ponieśli śmierć w czasie rzezi wołyńskiej, ale chcemy też apelować, żeby zrobić wszystko, aby niestety odradzające się nacjonalizmy nie doprowadziły do podobnej tragedii - mówił burmistrz Malborka Marek Charzewski.

11 lipca przypadała też 98 rocznica plebiscytu decydującego o przynależności ziemi malborskiej do Polski lub Niemiec. Z tej okazji kwiaty zostały złożone pod tablicą pamiątkową na Ratuszu Staromiejskim.
- Niestety, plebiscyt skończył się dla Polski wielką klęską. Miejscowości, które opowiedziały się za przynależnością do Polski, było bardzo niewiele. W powiecie malborskim wyniki były bardzo złe dla naszego kraju, bo zaledwie 165 mieszkańców opowiedziało się za przynależnością do Polski, a ponad 10 tysięcy za przynależnością do Niemiec - przypomniał burmistrz Charzewski.

Uczestnicy uroczystości przy Ratuszu Staromiejskim po złożeniu kwiatów wzięli udział w części artystycznej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie w cyklu wykładów w Szkole Łacińskiej - oba punkty przygotowało Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.


Zobacz: Prezydent Andrzej Duda w Malborku - 25.06.2018 r.:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto