Malbork. Delegacja miasta wzięła udział w odsłanianiu kamieni pamięci w Monheim [ZDJĘCIA]

Gdy w Monheim nad Renem zapadła decyzja o wmurowaniu kamieni pamięci na ulicach na cześć polskich robotników przymusowych, naturalnym było zaproszenie przedstawicieli Malborka. Bo to jedyne polskie miasto partnerskie tego niemieckiego samorządu.

Delegacja na czele z burmistrzem Malborka Markiem Charzewskim i przewodniczącym Rady Miasta Pawłem Dziwoszem przebywa nad Renem od poniedziałku. Celem wyjazdu są rozmowy o rozszerzeniu już bardzo obszernych kontaktów na linii obu miast partnerskich. Ale bardzo ważnym, symbolicznym punktem pobytu, na który zostali zaproszeni przedstawiciele Malborka, było wmurowanie "stolpersteine" na ulicach Monheim.

- "Stolpersteine" to po niemiecku "kamienie pamięci", o które potykamy się idąc chodnikiem. Ale to również potykacze pamięci, ponieważ skłaniają do zadumy nad losem tych, których pamięć jest w ten sposób uczczona - wyjaśnia Katarzyna Fabiańska z Urzędu Miasta.

W środę (5 grudnia) położono 11 takich symboli ku czci polskich robotników przymusowych, którzy w tym niemieckim mieście pracowali i w większości stracili życie. Pomysłodawcą i twórcą "stolpersteine" jest niemiecki artysta, Gunter Demning, który osobiście przełożył kamienie przed domami, gdzie w czasie II wojny światowej pracowali Polacy.

Wzruszającym muzycznym akcentem były występy wokalistek - Ewy Szwajlik oraz jej uczennicy, Dominiki Kuryłowicz z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. W skład delegacji weszły również: dyrektor MCKiE Aleksandra Kapejewska, dwie osoby z Urzędu Miasta, a także Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego, które chce nawiązać współpracę z Monheim.

***

Wideo

Radosław Konczyński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

07.12.2018, 13:49

Kurcze! Naprawdę jestem ciekawy dlaczego Burmistrz się rozbiera do zdjęć?
Może redakcja, by wyjaśniła tą sprawę, bo widzę, że wielu to ciekawi, czy wręcz irytuje.
Czy to taki chwyt "marketingowy" żeby być bardziej widocznym, czy co?

07.12.2018, 07:31

Panie Dziwosz wtedy bylo zle teraz jest dobrze? Może Pan to wyjaśnić? To jest proste pytanie.

06.12.2018, 23:08

Rada Miasta niech kupi płaszcz burmistrzowi o przynosi obciach miastu.
A tak na marginesie jak mogli go wybrać na burmistrza , nawet płaszcza nie ma.

06.12.2018, 17:38

Czy ktoś mi może wyjaśnić dlaczego naszego pana burmistrza nie wyposażono w żaden służbowy waciak? Żal patrzeć jak na wszystkich zdjęciach, niezależnie, czy to lato, jesień, zima musi występować w tym samy garniturze. A na poważnie, ktoś wie dlaczego burmistrz nigdy nie ma żadnego wierzchniego okrycia na zdjęciach? Czy cały czas tak chodzi? Mors jakiś?

06.12.2018, 16:56

no rzesz qrwa, ludziska w kurtkach, szalach, misiach a tej z czerwonym pyskiem z zimna

06.12.2018, 16:54

To ruszyliśmy z kopyta jak cztery lata temu teraz będzie lepiej bo zabawa potrwa 5 długich lat

06.12.2018, 16:50

Do mgemento : Jest takie powiedzenie - ,,punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Tak więc Radnemu przeszkadzały wyjazdy zagraniczne Burmistrza , ale temu samemu Radnemu jako Przewodniczącemu Rady Miasta wspólny wyjazd z Burmistrzem do Niemiec już nie przeszkadza. Wręcz odwrotnie.

06.12.2018, 14:18

Tak się bawią elity za nie swoje niestety

06.12.2018, 10:18

Dziwosz na wycieczce z "hażu trawel''? A tak burmistrza za to krytykował! Ale cóż wymagać od hipokryty. Czyżby ciepły stołek zlasował resztki mózgu?

06.12.2018, 08:46

Panie Burmistrzu Marku w Malborku każdy się do Pana wyglądu i ubioru przyzwyczaił . Wyjeżdżając w delegację do innych krajów nie rób Pan wstydu. Jak Pan wygląda na zbiorowym zdjęciu na którym widać, że wszyscy ubrani są stosownie do pory roku i temperatury otoczenia. Jeżeli nie stać Pana na odpowiednie okrycie wystosuj Pan apel do wyborców o pomoc finansową lub przekonaj Pan Radnych do podwyżki Pana pensji .

06.12.2018, 08:39

Na tym polega ich praca. Takie wyjazdy to nic nadzwyczajnego. O co chodzi? Normalny wyjazd do miasta partnerskiego. Co niego jak ktoś jeździ do TVN na szkolenia z wizerunku,a bywali tacy.

06.12.2018, 08:05

Pracowity ten początek kadencji, po kilka otwarć na tydzień... Do roboty oba darmozjady qr..a

06.12.2018, 06:53

Panie Dziwosz podoba sie? Teraz Pan rozumie te wycieczki Burmistrza?