Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Duża prywatna inwestycja przy Sierakowskich powinna się wkrótce rozpocząć

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Jak dowiedzieliśmy się w malborskim magistracie, 30 kwietnia - zgodnie z urzędowymi terminami - powinna rozpocząć się budowa centrum usługowego w sąsiedztwie zamku. Najpierw potrzebna była wizyta w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

Po prawej stronie ulicy Sierakowskich, patrząc w kierunku zamku, ma powstać centrum usługowo-parkingowe. Na działce kupionej w 2014 roku za 2,32 mln zł od miasta planuje ją wybudować Centrex Patryk Wdowicz i Wspólnik sp. jawna w Tczewie. Inwestycja miała się rozpocząć w 2016 roku, ale termin był przesuwany, a najnowszy to - jak wyjaśnia nam Urząd Miasta - 30 kwietnia br.

Niedawno inwestor i miejska konserwator zabytków musieli przedstawić plany inwestycyjneNarodowemu Instytutowi Dziedzictwa. Magistrat przypomina bowiem, że działka znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej otoczenia zamku krzyżackiego w Malborku wpisanego na Listę UNESCO Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Strefa została wyznaczona w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu centrum Malborka (uchwała Rady Miasta Malborka z 26 września 2013 r.), w której ochronie podlega otoczenie i ekspozycja zabytku klasy "0".

- Zgodnie z § 172 wytycznych operacyjnych do realizacji konwencji światowego dziedzictwa państwa-strony konwencji są proszone o informowanie Komitetu Światowego Dziedzictwa o zamiarach podjęcia lub autoryzowania znaczniejszych prac restauratorskich lub budowy nowych obiektów, które mogą wpłynąć na wyjątkową, uniwersalną wartość dobra, jakim są obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W związku z powyższym projekt, forma obiektu konsultowana była z Narodowym Instytutem Dziedzictwa pod kątem jej potencjalnego wpływu na otoczenie i ekspozycję dobra światowego - wyjaśnia Ewelina Tałałaj, miejska konserwator zabytków w Malborku.

Jak wyjaśnia magistrat, przewidziane funkcje obiektu to budynek usługowy z częścią gastronomiczną i hotelową oraz część parkingowa. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na terenie, na którym jeszcze dziś prowadzony jest parking, mogą pojawić się: usługi kultury, centrum kongresowe, galerie, handel, gastronomia, biura itp., a także parking wbudowany dla biur, usług i mieszkańców budynku. Dopuszcza się mieszkania na dwóch ostatnich kondygnacjach. Inwestor zobowiązany jest również do wykonania na jednej kondygnacji parkingu dla obsługi ruchu turystycznego.

- Zasadnicza forma obiektu została zatwierdzona przez konserwatora zabytków miasta Malborka, na etapie prowadzenia inwestycji uszczegółowione oraz dopracowane zostaną dodatkowe elementy dotyczące wystroju elewacji od strony ulicy Sierakowskich - wyjaśnia Ewelina Tałałaj.

Na działce przy Sierakowskich już wcześniej odbyły się badania archeologiczne. Podczas nich odkryto m.in. pozostałości wału fortecznego stanowiącego najprawdopodobniej fragment XVII-wiecznych fortyfikacji. Miejska konserwator wyjaśnia, że pozostałości tych fortyfikacji do dzisiaj zobaczyć można w okolicach ulicy Parkowej i Targowej. Niemal cały kompleks został zniwelowany z uwagi na wzrastające potrzeby inwestycyjne rozwijającego się historycznie miasta.

Bastion zlokalizowany w obrębie działki na Sierakowskich zniwelowany został pod koniec XIX wieku (1870-1879 r.), co związane było najprawdopodobniej z programem zasypywania wschodniej fosy miejskiej około 1878 roku i przygotowaniem działki pod budowę szkoły.

- W końcu XIX w. wzniesiona została w tym miejscu szkoła rolnicza – Landwirtschaftsschule. Jak wynika z analizy materiałów kartograficznych, została ona najprawdopodobniej rozbudowana o skrzydła boczne między 1922 a 1940 r. Budynek przetrwał działania wojenne. Po wojnie był nieużytkowany, a następnie mimo sprzeciwów lokalnej społeczności rozebrany w latach 50. W trakcie badań ujawnione zostały relikty fundamentów Szkoły Rolniczej - tłumaczy Ewelina Tałałaj. - Badania kontynuowane będą na etapie dalszych prac ziemnych w obrębie działki. Po odsłonięciu fundamentów określony zostanie sposób ich wyeksponowania lub oznaczenia w strukturze obiektu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto