Tylko u nas sprawdzisz harmonogram zbierania śmieci ze swojej ulicy. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku przedstawił wstępny plan dotyczący odbioru od mieszkańców odpadów zmieszanych i tych selektywnie zebranych.

1 lipca wchodzi w życie nowy system gospodarowania odpadami. Od poniedziałku tylko Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej będzie zbierał śmieci z terenu Malborka. Spółka przedstawiła nam wstępny harmonogram odbioru odpadów na poszczególnych ulicach. Jest on niezwykle istotny przede wszystkim dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej, bo to oni muszą się przygotować na wystawianie worków ze śmieciami w konkretnych dniach.

Dopóki nie zostanie w pełni uruchomiony Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, gdzie odbywać się będzie końcowa selekcja zebranych śmieci z terenu Malborka, ZGKiM będzie musiał oddzielnie zabierać od mieszkańców szkło, papier, plastik czy odpady zmieszane. Z czasem, gdy ZUOS zacznie działać pełną parą, spółka komunalna będzie mogła odbierać razem na przykład worki z plastikiem i papierem, bo one i tak zostaną rozdzielone na sortowni w Tczewie.

Zanim to jednak nastąpi, przed ZGKiM spore wyzwanie logistycznie, by sprawnie i płynnie odebrać śmieci od malborczyków, zwłaszcza że spółka miejska musi je równolegle zebrać z terenu gmin Stare Pole, Malbork, Miłoradz i Stary Targ. Najwięcej pracy będą mieli właściciele domków jednorodzinnych.
- Być może harmonogram się jeszcze zmieni, ale zależy nam, by mieszkańcy przyzwyczajali się pomału, w które dni i jakie odpady powinni wystawić przed dom - mówi Władysław Krawczyk, prezes ZGKiM. - Nowe worki na śmieci będziemy dostarczać mieszkańcom, gdy oddadzą ten wypełniony. Staramy się, by wszystko przebiegło sprawnie, ale liczymy na wyrozumiałość mieszkańców, jeśli nie wszystko będzie od razu idealne.

Na załączonych zdjęciach znajduje się harmonogram pracy śmieciarek. Określenie "gniazda" oznacza zagrody śmieciowe stojące przy zabudowie wielorodzinnej, a "wszystko" oznacza odbieranie śmieci i z zagród i sprzed domów jednorodzinnych.

W jaki sposób zabezpieczyć worek, w jakich godzinach wystawić odpady przed dom, a także dlaczego nie każdy od razu otrzyma pojemnik na odpady zmieszane, dowiesz się z piątkowego, papierowego wydania "Dziennika Malborskiego". Znajdziesz tam także dokładną instrukcję, co możesz wrzucać do worków i pojemników na szkło, papier i plastik, a czego nie będziesz mógł od 1 lipca.

Komentarze (43)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

pyt (gość)

na slajdzie nr 7 jest 2 razy Jaśminowa - czy jedna z nich to nie powinna być Jesionowa?

utylizator (gość) (iksik)

To zanieś posegregowane, elegancko poukładane w jednorazowych wooreczkach z biedronki i połóż pod drzwi magistratu przy ul. Bema w Nowym Stawie z osobistą dedykacją dla tego co to wie o wszyskim najlepiej. Jak by były już drzwi otwarte to możesz zatargać to na pierwsze piętro (pierwsze drzwi po lewej). Skoro to gminy od 1 lipca odpowiadają za śmieci niech poczują jak to pachnie ;-))

Może się czepiam (gość)

W artykule jest napisane"
„Dopóki nie zostanie w pełni uruchomiony Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, gdzie odbywać się będzie końcowa selekcja zebranych śmieci z terenu Malborka, ZGKiM będzie musiał oddzielnie zabierać od mieszkańców szkło, papier, plastik czy odpady zmieszane. Z czasem, gdy ZUOS zacznie działać pełną parą, spółka komunalna będzie mogła odbierać razem na przykład worki z plastikiem i papierem, bo one i tak zostaną rozdzielone na sortowni w Tczewie”.

To dlaczego my musimy tak pieczołowicie sortować, skoro i tak będzie to zmieszane, a potem posortowane ponownie?
Odnośnie harmonogramu:
Czy nie można było ułożyć w nim ulic alfabetycznie, a obok wyszczególnić dni w których będą odbierane poszczególne rodzaje śmieci, a tak trzeba przewertować wszystkie strony, aby się dowiedzieć, czy moja ulica będzie obsługiwana raz, czy częściej.
To powinno być obwieszczone jasno i wyraźnie - szczególnie mieszkańcom domów jednorodzinnych, mieszkańcy wspólnot też mają prawo wiedzieć.

Pindol (gość)

wy w Malborku macie śmietniki i harmonogram. My w gminie Nowy Staw gdzie wygrał complex nie mamy nawet głupich worków na śmieci i jak tu mamy wyrzucać śmieci na kupę czy co.

Mieszkaniec (gość)

Może Pan redaktor Jacek dowie sie, skoro nikt tego wprost nie napisze, co mieszkańcy maja robić z rzeczami które nie sa objęte wykazem rozesłanym przez ZGKIM. ZGKIM podał co wrzucać do poszczególnych kategorii z wyłączeniem pewnych rzeczy. To gdzie mieszkańcy maja to wyrzucać? W las? Żenująca ta akcja informacyjna.... I miasta i ZGKIM -u ...

Kaja (gość)

O proszę a dzień później taki regulamin
1. Opakowania z papieru i tektury – w tym m. in. kartony opakowaniowe, torby papierowe,
2. Papier i tektura – m. in. gazety, reklamy, książki, tektura, worki papierowe, papier biurowy, zeszytu,
3. Opakowania z tworzyw sztucznych – butelki po napojach, butelki po środkach czystości, worki i folie,
4. Tworzywa sztuczne – m. in. miski, wiaderka, donice, tace, rury PCV,
5. Opakowania ze szkła – butelki szklane, słoiki,
6. Opakowania wielomateriałowe – m. in. kartony po sokach, mleku,
7. Metale – m. in. puszki po napojach, puszki po konserwach, nakrętki od napojów i słoików,
8. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (kompletne, niesprawne).
9. Zużyte baterie i akumulatory,
10. Odpady ulegające biodegradacji – m. in. odpady zielone (liście, trawy, gałęzie),
11. Odpady wielkogabarytowe – m. in. meble,
12. Odpady z rozbiórek i remontów – m. in. gruz ceglany, beton, tynki, wyposażenie z ceramiki,
13. Drewno,
14. Przeterminowane chemikalia – m. in. farby, tusze, kleje, lepiszcza nie zawierające substancji niebezpiecznych, detergenty nie zawierające substancji niebezpiecznych,

Kaja (gość)

Dla Was tylko skopiowałam tekst a ZGKiM,po co zaraz oskarżenia o coś.Ja również nie wiem o co chodzi w tym wszystkim:(Sama szukam wyjaśnień i pomocy
Do wiadomości Lichwa

Lichwa (gość) (kaja)

Nie chce mi się szukać regulaminu ale praktycznie wszystko można oddać za darmo :( tylko w określonej ilości i do punktu zbiórki a nie do śmietnika. Na pewno gruz i opony. Leki do apteki. Nie ma takiej opcji żeby jeszcze dawać sobie zdzierać skórę.

sdfg (gość) (Maria)

Sprawdziłem i dowiedziałem się, że ŻADEN z pojemników wstawionych do "mojego" śmietnika (i kilku sąsiednich) nie przypomina tych zaprezentowanych na stronie UM - ani wyglądem, ani kolorem, ani oznaczeniem (zero opisów). Spodziewałem się po UM DZIADOSTWA i nie zawiodłem się!