Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork ma nowych zasłużonych i honorowego obywatela miasta

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Malborka
Rada Miasta Malborka przyznała dwa nowe tytuły "Zasłużony dla Miasta Malborka" oraz jeden "Honorowy Obywatel Miasta Malborka". Sprawdź, kto odbierze wyróżnienia podczas uroczystej sesji 17 czerwca.

Tytuły "Zasłużony dla Miasta Malborka" otrzymali Celina Pacanowska oraz Fundacja Mater Dei. To 31 i 32 tytuł przyznawany osobom lub podmiotom, które w szczególny sposób przysłużyły się swoją pracą i działalnością mieszkańcom Malborka.

Tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Malborka" Rada Miasta nadała mieszkańcowi niemieckiego Nordhorn, miasta partnerskiego Malborka, Lebrechtowi Forke. To 17 tytuł przyznany w najnowszej historii miasta.

Na kolejnych stronach przeczytasz uzasadnienia uchwał Rady Miasta Malborka przyznające tytuły.

Pani Celina Pacanowska - choreograf, instruktor tańca, od 30 lat prowadzi zespół taneczny „Bursztynki”. Rozwinęła pasję do tańca wśród wielu młodych mieszkańców naszego miasta. Zespół „Bursztynki” powstał 15 października 1985 r. w świetlicy obwodowego Urzędu Poczty w Malborku. Przez 10 lat właśnie tam mieściła się siedziba zespołu. Następnie „Bursztynki” przeniosły swoją siedzibę do Starego Ratusza, gdzie zajęcia odbywają się do chwili obecnej. Pani Celina zajmuję się już drugim pokoleniem tancerzy, najpierw byli rodzice, którzy zarażeni pasją do tańca dzisiaj przyprowadzają na zajęcia własne dzieci.

Podczas 30-letniej historii zespołu „Bursztynki” zdobyły wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. na festiwalach w Kielcach, Częstochowie, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Lęborku, Łebie, Opolu i wielu innych miastach. Zespół reprezentował kraj i nasze miasto również za granicą, koncertując na Litwie, Węgrzech, w Rosji, Francji, Szwajcarii, Niemczech, we Włoszech. Nieobce Pani Celinie są również programy telewizyjne. Grupa pod kierownictwem Pani Celiny uczestniczyła w takich programach jak np.: „Kawa czy herbata” w TVP1, „Talent za talent”, „Dzień Dobry TVN”, TVP Gdańsk, „Jaka to melodia” oraz nagrania dla TV Chiny. Obecnie zespół przygotowuje się do wyjazdu wraz z zespołem „Balbiny” do Japonii we wrześniu 2016 r.

Taniec jest dla Celiny Pacanowskiej wielką pasją, którą zaraża wszystkich członków zespołu „Bursztynki”. Celina Pacanowska całkowicie poświęciła się dzieciom, z którymi pracuje od 30 lat funkcjonowania zespołu. W „Bursztynkach” przez ten czas uczestniczyło ponad 1500 dzieci. Z ogromną pasją, poświęca dzieciom cały swój czas i serce. Sama układa choreografie taneczne, sama szyje stroje na występy, nierzadko zarywając całe noce aby stroje były perfekcyjnie dopracowane. Dzięki wykształceniu pedagogicznemu potrafi indywidualnie podejść do każdego dziecka.

Pani Celina wraz z zespołem Bursztynki bardzo aktywnie promuje miasto Malbork zarówno w skali kraju jak i za granicą. Pragnie aby nasze miasto był postrzegane z jak najlepszej perspektywy. Rada Rodziców uważa, że w pełni zasługuje na Tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka”. Jej działalność jest ponad przeciętna i wybitna.

Z wnioskiem o nadanie tytułu „Zasłużona dla Miasta Malborka” Fundacji Mater Dei wystąpiło Stowarzyszenie „Koło Przewodników Malborskich” z następującym uzasadnieniem:
Powołana do życia 25 maja 2007 roku z inicjatywy Stowarzyszenia „Koło Przewodników Malborskich” Fundacja przyjęła za cel aktywizacje mieszkańców Malborka w zakresie poznawania przeszłości miasta, ale przede wszystkim ukierunkowanie rożnych inicjatyw na dzieło rekonstrukcji średniowiecznego posągu Matki Bożej, symbolu miasta Malborka, zniszczonego w czasie działań wojennych w 1945 roku.

W październiku 2007 roku, po rejestracji sądowej, Fundacja rozpoczęła działalność statutową, przystępując do realizacji podstawowego zadania, jakim było pozyskiwanie środków finansowych na rekonstrukcję figury malborskiej Madonny. Kwesta prowadzona wśród mieszkańców i turystów, zbiórki publiczne do skarbonek, sprzedaż cegiełek, wpłaty osób fizycznych oraz przedsiębiorców pozwoliły na pozyskanie środków finansowych, które przekazano Muzeum Zamkowemu w Malborku na rzecz odbudowy figury Madonny, jako wkład Fundacji do tego ważnego dzieła. Obecne prace prowadzone przez Muzeum Zamkowe w Malborku w ramach rekonstrukcji zespołu kościoła Najświętszej Marii Panny dotyczą także prac nad rekonstrukcją posągu, którego uroczyste odsłonięcie po dziesiątkach lat nastąpiło przed kilkunastoma dniami tj. w dniu 14 kwietnia br.

Działalność Fundacji Mater Dei przyczynia się do integracji mieszkańców naszego miasta, oddziałuje na świadomość historyczną i tożsamość lokalną mieszkańców oraz aktywizuje miejscową społeczność w zakresie opieki nad zabytkami. Należy podkreślić, że po przekazaniu środków finansowych Muzeum Zamkowemu w Malborku na odbudowę figury, Fundacja kontynuuje działalność, koncentrując się na innych statutowych celach, w tym szczególnie na szerzeniu wśród młodzieży wiedzy o dziejach regionu, jego zabytkach i walorach turystycznych.

Wniosek Stowarzyszenia „Koło Przewodników Malborskich” został pozytywnie zaopiniowany przez Kapitułę, która wnioskuje o uhonorowanie Fundacji Mater Dei tytułem "Zasłużona dla Miasta Malborka".

Z wnioskiem o nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Malborka” w imieniu własnym i mieszkańców Malborka wystąpił Burmistrz Miasta Malborka uzasadniając go następująco:
Pan Lebrecht Forke, mieszkaniec partnerskiego miasta Nordhorn w Niemczech, to osoba, która od początku istnienia współpracy pomiędzy Nordhorn i Malborkiem, czyli od roku 1995, wykazała się niezwykłym zaangażowaniem w nawiązywaniu i pielęgnowaniu kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu miast, głównie młodzieży, zachowując przy tym ogromny szacunek dla Polski i Polaków, dla naszej historii i kultury.

Przez 21 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Partnerskiego w Nordhorn. Miał znaczący wpływ na utworzenie partnerstwa z Malborkiem. Podczas jego przewodnictwa w Komitecie partnerstwo nasze rozwijało się i pogłębiało nieprzerwanie. Komitet wspierał wiele wymian mieszkańców, jak również wymiany młodzieży szkolonej i sportowców. Pan Forke wspierał również niemiecko-polskie projekty kulturalne i wystawy. Zainicjował między innymi wymianę młodzieży ze wszystkich miast partnerskich, które odbyło się w schronisku Kloster Frenswegen w Nordhorn.

Brał osobiście udział w wielu wydarzeniach związanych z Malborkiem, do dziś jego dom jest otwarty dla gości z Malborka. Z biegiem czasu, jako Przewodniczący Komitetu Partnerskiego, nawiązał wiele prywatnych kontaktów z Malborczykami, które pielęgnuje do dziś. Jego gościnność nie zna granic.

Z wielkim zaangażowaniem forsował projekt stworzenia w centrum Nordhorn Placu Europejskiego i umieszczenia tam pierwszych liter nazw każdego miasta partnerskiego o wysokości 1,20 m. Większość odwiedzających z Malborka robi zdjęcia właśnie z tym znakiem. Jest to ulubiony motyw fotograficzny.

Pan Lebrecht Forke ubiegał się również o nadanie jednemu z mostów w Nordhorn imienia "Most Malborski" ("Marienburgbrücke") i wystawieniu tablic informujących o miastach partnerskich Nordhorn. Inicjował też wprowadzenie kursów języka polskiego.

Pod koniec 2012 r., po 21 latach, Lebrech Forke nie przystąpił do kolejnych wyborów do Komitetu Partnerskiego, otrzymał jednak tytuł Przewodniczącego Honorowego. Został również Wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia "Miasta Partnerskie", gdzie służy jego członkom swoim długoletnim doświadczeniem w kontaktach z Malborkiem i innymi miastami partnerskimi.

Kapituła nadania tytułu pozytywnie zaopiniowała inicjatywę Burmistrza Miasta i wnioskuje o nadanie Panu Lebrechtowi Forke tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Malborka”.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto