Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Niemowlę uratowane przez operatorkę numeru 112

Radosław Konczyński
Operatorzy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku każdej doby przyjmują około 3,5 tysiąca zgłoszeń z Pomorza przychodzących pod numer alarmowy 112.
Operatorzy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku każdej doby przyjmują około 3,5 tysiąca zgłoszeń z Pomorza przychodzących pod numer alarmowy 112. Fot. Tomasz Bołt
Ratowniczka medyczna pracująca w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego pomogła uratować trzytygodniowe niemowlę spod Malborka.

Służby wojewody informują na stronie Urzędu Wojewódzkiego o groźnej sytuacji, która miała miejsce późnym popołudniem we wtorek (18 marca) i zakończyła się szczęśliwie m.in. dzięki przytomności umysłu pracowników Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku.

O godzinie 16.13 operatorka numeru alarmowego 112 z WCPR przyjęła zgłoszenie od bardzo zdenerwowanej kobiety z miejscowości pod Malborkiem. Kobieta prosiła o pomoc dla trzytygodniowego niemowlęcia, które się dusiło i nie mogło oddychać.

- Niezwłocznie została przekierowana do PRM Malbork. Zgodnie z procedurą operatorka nr 112 rozłączyła się, ale po chwili, wiedziona instynktem, wykonała telefon do zgłaszającej. Okazało się, że dziecko zakrztusiło się i przestało oddychać - informuje zespół prasowy wojewody pomorskiego.

Jak relacjonuje z kolei portal Trójmiasto.pl, operatorka linii 112 przekazała połączenie do swojej koleżanki ze zmiany, Natalii Trędowskiej, która jest ratownikiem medycznym i krok po kroku poinstruowała przez telefon ciocię maluszka, jak wykonać resuscytację. Po pewnym czasie dziecko zwymiotowało i zaczęło oddychać normalnie.

- To zostało przyjęte głośnym aplauzem i gromkimi brawami przez pozostałą część załogi CPR - informują służby wojewody.

Sytuacja była opanowana, ale operatorka pozostawała na linii do momentu, aż do mieszkania wszedł zespół ratownictwa medycznego, który dotarł z Malborka. Pogotowie zabrało małego pacjenta do szpitala na obserwację. Życiu malucha nie zagraża niebezpieczeństwo.

Gdańskie WCPR działa od czerwca 2012 r., wówczas uruchomione tylko w Gdańsku w związku z Euro 2012. W marcu 2013 r. zasięg centrum rozszerzono o Sopot i Gdynię oraz miejscowości powiatu gdańskiego, a od 9 grudnia ub.r. pracownicy CPR odbierają wszystkie zgłoszenia z województwa napływające pod numer 112.

W tej chwili w zasięgu działania centrum mieszka około 2,3 mln osób. Operatorzy każdej doby przyjmują około 3,5 tysiąca zgłoszeń z Pomorza. Miesięcznie jest to około 91 tys. zgłoszeń, z czego 65 proc. to informacje fałszywe.

WCPR zatrudnia 46 operatorów, którzy są pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Przyjmują zgłoszenia napływające pod numer 112, które potem kierowane są do policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Równolegle działają też numery alarmowe tych służb - 997, 998 i 999: w przyszłości mają one zostać wygaszone, tak, by wszystkie zgłoszenia trafiały pod numer 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto