Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Protest przeciwko Elektrowni Północ. Akcja informacyjna aktywistów

RK
Przeciwnicy Elektrowni Północ w poniedziałek (28 lipca) zorganizowali pikietę na Długim Targu w Gdańsku.
Przeciwnicy Elektrowni Północ w poniedziałek (28 lipca) zorganizowali pikietę na Długim Targu w Gdańsku. Fot. Przemek Świderski
W środę (30 lipca) odwiedzą Malbork działacze ekologiczni, którzy prowadzą akcję informacyjną przeciwko Elektrowni Północ. Grupa kapitałowa Kulczyk Investments S.A. chce ją zbudować w miejscowości Rajkowy (pow. pelpliński); planowana łączna moc to powyżej 1,5 Megawata.

Przeciwnicy Elektrowni Północ, znani jako aktywiści kampanii "Stop EP", swoją akcję informacyjną w Malborku rozpoczną w środę o godz. 13 na pl. Jagiellończyka. Będą przekonywać mieszkańców i turystów do odnawialnych źródeł energii oraz przedstawiać argumenty przemawiające przeciwko spalaniu węgla. Zaprezentują niewielki solarny zestaw do produkcji prądu, będą rozdawać ulotki na temat negatywnego wpływu elektrowni węglowych na zdrowie ludzi oraz stan środowiska.

Elektrownia Północ o mocy 1600 MW ma być jedną z największych nowych elektrowni węglowych w Europie. Według planów, ma powstać na cennych terenach rolniczych w miejscowości Rajkowy koło Pelplina. Poza głównymi budynkami elektrowni na inwestycję składać się mają także system drogowy i torowy, rurociągi do transportu wody chłodniczej z rzeki i ścieków do Wisły oraz linie elektroenergetyczne wysokiego napięcia.

Inwestycji sprzeciwiają się m.in. rolnicy z Kociewia, którzy boją się spadku jakości plonów oraz obniżenia standardu życia w sąsiedztwie węglowego kolosa, oraz ekolodzy i przyrodnicy, wskazujący na zagrożenia dla lokalnej przyrody (w tym ekosystemów Wisły) oraz zdrowia ludzi i zwierząt.

Radosław Sawicki, działacz stowarzyszenia „Wspólna Ziemia” oraz koalicji STOP EP: - Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Pomorza, jak bardzo szkodliwa byłaby budowa Elektrowni Północ. I to pod każdym względem: zdrowotnym, środowiskowym, społecznym i ekonomicznym.

Pomorze ma ujemny bilans energetyczny i sprowadza prąd z innych regionów Polski, głównie z południa. Jednak według Dariusza Szweda z Zielonego Instytutu, nie potrzebujemy elektrowni węglowej.

- Promujemy ideę demokracji energetycznej. Chcemy, by zamiast jednego węglowego czy atomowego molocha, który pozostawał będzie w rękach monopolisty, powstały tysiące uspołecznionych niewielkich instalacji produkujących zieloną energię. Wyobraźmy to sobie: setki tysięcy mikroinstalacji na dachach i w ogródkach na całym Pomorzu, produkujących prąd dla obywateli i dających tymże obywatelom niezależność od koncernów energetycznych - przekonuje Dariusz Szwed.

Akcja informacyjna odbyła się 28 lipca w Gdańsku, 29 lipca czas na Tczew, a 30 bm. - na Malbork.

Źródło: www.wspolnaziemia.org

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto