Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Według IPN nazwa SP 3... propaguje komunizm. Władze miasta odpisały wojewodzie

Radosław Konczyński
Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie nie podoba się patron Szoły Podstawowej nr 3 w Malborku, którym jest 2 Pułk Nocnych Bombowców "Kraków". Wg IPN, to nazwa propagująca komunizm, powiadomił więc wojewodę pomorskiego, że na jego terenie ma miejsce łamanie ustawy. Władze Malborka mają zupełnie inne zdanie.

Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie, w październiku ubiegłego roku powiadomił wojewodę pomorskiego, że w naszym województwie są jednostki organizacyjne oraz jednostki pomocnicze gminy, których nazwy "propagują komunizm". Wymienił cztery ogrody działkowe i trzy placówki edukacyjne - w tym Szkołę Podstawową nr 3 im. 2 Pułku Nocnych Bombowców "Kraków".

Tzw. ustawa dekomunizacyjna z 1 kwietnia 2016 r. dotycząca nazw określa między innymi, że „nazwy jednostek organizacyjnych (…) nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”, a dalej, że „za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

- Nadanie Szkole Podstawowej nr 3 imienia wynika z faktów historycznych, co do których nie ma podstaw do ich podważenia. Nie można zgodzić się, że w wyżej wymienionym przypadku mamy do czynienia z nazwą, która ma jednoznaczne konotacje z organizacją symbolizującą komunizm - odpisuje Marek Charzewski, burmistrz Malborka, wojewodzie pomorskiemu, który pismo z IPN przesłał do Urzędu Miasta Malborka.

2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków” sformowano w Grigoriewskoje na terenie byłego ZSRR na podstawie rozkazu dowódcy Armii Polskiej w ZSRR z 1 kwietnia 1944 r. - Natomiast poprzez swoje działania jednostka bezsprzecznie udowodniła swoją przydatność i skuteczność w czasie II wojny światowej i wyzwolenia ziem polskich spod okupacji niemieckiej, zajmując szczególne miejsce w historii lotnictwa wojskowego i Wojska Polskiego - odpowiada burmistrz.

W piśmie do wojewody pomorskiego magistrat powołuje się na książkę „2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego >>Kraków<<”. Jej autor, Henryk Czyżyk wskazuje, że formowanie pułku rozpoczęto na lotnisku w Grigoriewskoje, gdyż „było ono przeznaczone do organizacji i szkolenia polskich jednostek lotniczych”. A nazwa „Kraków” jednoznacznie nawiązywała „do roli tego miasta w historii Polski, a także w dziejach lotnictwa polskiego, bowiem w Krakowie w 1918 r. powstała jedna z pierwszych lotniczych eskadr odradzającego się państwa polskiego”.

Tradycje 2 Pułku Nocnych Bombowców „Kraków” przejął 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków” stacjonujący w Goleniowie, który organizacyjnie wchodził od 1971 r. w skład 4 Pomorskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego, a jej dowództwo zlokalizowane było w Malborku. Tradycje te jednostka kontynuowała do momentu rozformowania, które nastąpiło na początku lat 90.

- Natomiast historia nadania nazwy Szkole Podstawowej nr 3 odnosi się wyłącznie do historii miasta związanej z istniejącym w Malborku od 1952 r. do dzisiaj lotnictwem wojskowym, nawiązując w ten sposób do zasłużonych jednostek Wojska Polskiego związanych z lotnictwem wojskowym - informuje burmistrz Charzewskiego wojewodę Dariusza Drelicha.

Włodarz przytacza też treść pisma z kwietnia 1973 roku, wysłanego do Kuratorium Okręgu Szkolnego przez ówczesną dyrektor SP 3, w którym uzasadnia ona wybór patrona szkoły jego zasługami dla Wojska Polskiego oraz nawiązaną współpracą szkoły z jednostką wojskową stacjonującą w Malborku, kontynuującą tradycje pułku "Kraków".

Władze miasta nie zamierzają wyrzucać bombowców z nazwy "trójki", ale teraz muszą czekać na dalszy bieg wypadków po wysłaniu odpowiedzi.

IPN w tym samym piśmie z października ub. roku do wojewody stwierdził, że "komunizm propaguje" nazwa ROD im. Karola Świerczewskiego w Malborku, chociaż tablicy na bramie ogrodu z taką treścią już nie ma.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej zakwestionował nazwy dwóch malborskich ulic - 17 Marca i Pstrowskiego. Tę pierwszą Rada Miasta zostawiła, ale przyjmując nowe uzasadnienie nawiązujące już nie do "zdobycia" czy "wyzwolenia" Malborka, ale... Konstytucji marcowej z 1921 roku. Natomiast Pstrowskiego stała się ulicą Władysława Łokietka.

Z kolei działa samobieżnego na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej zdjęte zostały tablice: "Bohaterom Czerwonej Armii w XX rocznicę wyzwolenia mieszkańcy miasta i powiatu malborskiego. Malbork, 17 marca 1965 r." W zamian pojawiła się informacja z rysem historycznym.

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto