Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wystawa Archiwum Państwowego o powojennej rzeczywistości [ZDJĘCIA]

Jacek Skrobisz
Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku oraz Urząd Miasta Malborka zapraszają na wystawę pt. "Nowy dzień. Powojenna rzeczywistość w Malborku 1945-1947".

Wystawa została otwarta we wtorek (17 marca) o godz. 12, w 70 rocznicę zdobycia miasta przez Armię Czerwoną. W uroczystości uczestniczyli pracownicy archiwum i Urzędu Miasta, a także młodzież z Gimnazjum nr 1. Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze magistratu do 17 kwietnia.
 
Informacja prasowa o wystawie
17 marca br. przypada 70 rocznica zdobycia miasta Malborka przez Armię Czerwoną. Jakkolwiek nie rozpatrywano by tę datę, oznaczała ona zmiany społeczno-administracyjne dla jego przeszłych i obecnych mieszkańców. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku przygotowało wystawę archiwalną pt. "Nowy dzień. Powojenna rzeczywistość w Malborku 1945 - 1947". Wystawa prezentowana w holu Urzędu Miasta Malborka ma na celu przybliżyć mieszkańcom miasta jak tworzyło się "nowe życie" w powojennym Malborku.
Na planszach wystawienniczych zaprezentowano reprodukcje materiałów z okresu 1945-1947, a więc tworzenia się władzy polskiej i napływu repatriantów zasiedlających miasto i powiat. Prezentację rozpoczyna chronologicznie najstarszy dokument tamtego okresu - akt powołania przez Pełnomocnika Tymczasowego Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Prusy Wschodnie mjr. Mieczysława Borowieckiego na funkcję starosty powiatowego w Malborku Augustyna Szpręgę. Niestety jest to tylko fotokopia przechowywana w zasobach archiwum.
Najstarszym zachowanym oryginalnym dokumentem odnoszący się do nowej kształtującej się władzy polskiej, przechowywanym w zasobie Archiwum jest odręcznie pisane "Sprawozdanie z czynności starosty powiatowego Augustyna Szpręgi z 18 maja 1945 r." opisujące tworzenie urzędu starostwa od 17 kwietnia 1945 r. Pośród prezentowanych niemal 50 dokumentów można odnaleźć m.in. prośbę kierowaną do Komendantury Radzieckiej o udostępnienie budynku przy ul. Żeromskiego na szkolę, uchwałę Rady Miasta o zmianie nazwy ul. Komendanckiej na 17 Marca, zaproszenie na pierwszą polską mszę świętą, czy pierwsze sprawozdania z działalności szkół czy szpitala powiatowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto