Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork zgłosił się do konkursu ECO MIASTO. Można dostać samochód do testów

Radosław Konczyński
Pierre Buhler, ambasador Francji, podczas konferencji ECO-MIASTO 2014
Pierre Buhler, ambasador Francji, podczas konferencji ECO-MIASTO 2014 Fot. Materiały prasowe
Do drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, zgłosiły się 24 miasta, m.in. Malbork w kategorii mobilność zrównoważona.

Jak informuje agencja Constans PR obsługująca konkurs medialnie, z całej Polski zgłosiły się 24 samorządy, a z Pomorza - cztery: Gdynia i Malbork - mobilność zrównoważona, Słupsk - gospodarka odpadami, Gdańsk - efektywność energetyczna budynków.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Cieszy, że podobnie jak w pierwszej edycji, także w tym roku do konkursu ECO-MIASTO zgłosiło się tak wiele polskich miast. Wszystkie nadesłane formularze świadczą o świadomej i odpowiedzialnej postawie samorządów w kwestiach zrównoważonego rozwoju i pokazują troskę o stan środowiska oraz jakość życia mieszkańców – mówi Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.

Miasta biorące udział w ECO-MIASTO 2014 to
: Będzin, Bydgoszcz, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Jelenia Góra, Kraków, Legnica, Lublin, Malbork, Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Płońsk, Poznań, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Toruń, Wąbrzeźno, Wołomin, Zabrze.

Najwięcej z nich pretenduje do zwycięstwa w kategorii gospodarka odpadami – oprócz Słupska jest ich aż 15. Poza Gdańskiem w kategorii efektywność energetyczna budynków zgłosiło się jeszcze 7 miast, a oprócz Gdyni i Malborka w kategorii mobilność zrównoważona rywalizuje jeszcze 5 miast.

Startujące samorządy są podzielone na dwie kategorie uwzględniające ich wielkość – poniżej 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. Laureatami konkursu będzie 6 miast, po 2 w każdej kategorii.

- Jury w swojej ocenie bierze pod uwagę realne osiągnięcia samorządów, plany na najbliższe lata, zaangażowanie w proekologiczne konsultacje społeczne, a także innowacyjność wprowadzanych w życie projektów. Projekty oceni grono ekspertów, w którego skład wchodzą specjaliści w każdej z kategorii konkursowych. Będą to m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, jak również naukowcy i dziennikarze - informuje Constans PR.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 4 listopada na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Zwycięzcy w dwóch kategoriach otrzymają samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca (kategoria mobilność zrównoważona) oraz dwudniową wizytę w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu dla 2 przedstawicieli nagrodzonych miast (kategoria efektywność energetyczna budynków).

Czym jest mobilność zrównoważona? Chodzi o to, by zmienić przyzwyczajenia mieszkańców i rozłożyć równomiernie akcenty w korzystaniu ze środków transportu, czyli odchodzić z używania samochodów na rzecz poruszania się po mieście autobusem, rowerem, a na małych odległościach – po prostu pieszo. Ulice staną się mniej zatłoczone, przejazd komunikacją będzie szybszy, poprawi się jakość powietrza i zmniejszy się hałas komunikacyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto