Malborski klub karate z medalami mistrzostw Europy! Złoto dla Zuzanny Jaremko

rk
Reprezentanci Malborskiego Klubu Kyokushin Karate przywieźli dwa medale z mistrzostw Europy w Berlinie. Mistrzynią Starego Kontynentu została Zuzanna Jaremko. Rywalizowało ponad 550 zawodników z 20 krajów.

Po długich i ciężkich przygotowaniach reprezentanci MKKK byli w końcu gotowi, aby zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami Europy. Na mistrzostwa, które odbyły się 9 maja w Berlinie, została wyselekcjonowana kadra w kata (układ techniczny): sensei Marcin Kondra oraz sempai - Marta Owedyk, Hubert Philipp, Miłosz Wolak oraz w kumite (walka) sempai: Artur Bernacki, Kamil Bieliński, Zuzanna Jaremko, Paweł Madajczak, Hubert Philipp, Przemysław Szałkowski i Miłosz Wolak.
Po przyjeździe do Berlina okazało się, że w zawodach bierze udział ponad 550 zawodników z: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Izraela, Rumunii, Bułgarii, Kazachstanu, Mołdawii, Belgii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Serbii, Grecji, Czech, Włoch i najliczniejsze ekipy z Rosji i Polski.
Pierwszy dzień naszego pobytu spędziliśmy na zwiedzaniu Berlina. Obejrzeliśmy go z wysokości ponad 200 metrów z galerii wieży telewizyjnej. Później spacer Unter der Linden Strasse pod Bramę Brandenburską i Bundestag. Powrót do hotelu i odpoczynek.
Zawody rozpoczęły się w sobotę około godz. 9. Sędzią głównym był shihan Katsushito Gorai 6 dan, sekretarz Światowej Organizacji Kyokushin Karate. Zawody w kata odbywały się równolegle na czterech matach we wszystkich kategoriach wiekowych.
Jako pierwsza z naszej drużyny startowała sempai Marta Owedyk. W kata kobiet wystąpiło 21 utytułowanych zawodniczek. Sempai Marta wykonała bardzo trudne kata - sushiho. Oceny, które otrzymała, uplasowały ją na 17 miejscu. Zwyciężyła reprezentantka Rumunii sensei Jianu Raluca (2 dan). Następnie swoją interpretację kata gekisai sho przedstawił sensei Marcin Kondra. Wśród mężczyzn wystartowało 27 zawodników. Sensei zajął 18 miejsce. Miłosz Wolak i Hubert Philipp startujący w kategorii chłopców w wieku 14-15 lat wykonywali kata kanku dai. Hubert zajął bardzo dobre 7 miejsce, a Miłosz uplasował się na miejscu 13. Tę konkurencję zdominowali Rosjanie, zajmując trzy pierwsze miejsca.
W walkach sportowych kyokushin karate uderzenia rękoma i kopnięcia wykonuje się z pełną siłą. Nie wolno ręką uderzać w twarz, kopać nogą w krocze lub atakować stawów. W kategoriach dziecięcych obowiązują ochraniacze na ręce, nogi, krocze oraz kaski. Seniorzy walczą tylko z suspensorium (mężczyźni) i z ochraniaczem na klatkę piersiową (kobiety). Powoduje to, że walki kyokushin stawiają przed zawodnikami wymagania bardzo dużej odporności, siły, wytrzymałości, olbrzymiego hartu ducha i wielkiego serca do walki. Jest to efekt końcowy wielu lat treningów.
Wśród chłopców w wieku 14-15 lat w kategorii wagowej -50 kg wystartowali Miłosz Wolak i Hubert Philipp. Hubert odpadł z turnieju po zaciętym boju z Rosjaninem Dmitrijem Vakhidovem. Miłosz spotkał się w eliminacjach z Ukraińcem Oleksandrem Kasnerem i wygrał, a w półfinale zmierzył się z wymagającym zawodnikiem z Rosji, Aleksandrem Kharlamovem. Miłosz przegrał z późniejszym, jak się okazało, mistrzem Europy w tej kategorii wiekowej. Reprezentant MKKK zajął 3 miejsce, zdobywając pierwszy w historii klubu medal na mistrzostwach Europy, ale nie jedyny.
W kategorii wagowej -60 kg wśród chłopców w wieku 14-15 lat Kamil Bieliński przegrał w eliminacjach z zawodnikiem z Kazachstanu. W kategorii 16-17 lat Artur Bernacki w wadze -65 kg uległ Rosjaninowi Evgeniyowi Glukhovowi, który stosował bardzo mocne techniki nożne. W tej samej kategorii wiekowej, ale w wadze -75 kg pechowo swoją walkę eliminacyjną przegrał Przemysław Szałkowski, który stawił czoło Węgrowi Markowi Doka. Walka była wyrównana. Nasz zawodnik otrzymał dwa ostrzeżenia za odpychanie przeciwnika, drugie miało miejsce na 2 sekundy przed końcem. Gdyby nie ten fakt, z pewnością by wygrał.
W walkach seniorów w kategorii -70 kg wystartował Paweł Madajczak z Kwidzyna. Była to najsilniej obsadzona kategoria z 41 zawodnikami. Paweł nieznacznie przegrał z reprezentantem Czech, Tomasem Herackiem, który po walce dwukrotnie podszedł do zawodnika MKKK i gratulował mu postawy.
W kategorii wiekowej 12-13 lat dziewcząt w wadze +45kg wystartowała Zuzanna Jaremko z Kwidzyna. Pierwszą walkę stoczyła z Rosjanką Viktorią Kobyschchiną, nie dając jej żadnych szans. Drugą przeciwniczką była nasza rodaczka, Weronika Krzywnicka, która kopiąc wysokie techniki starała się rozstrzygnąć walkę na swoją korzyść. Nasza zawodniczka nie dała się zaskoczyć i pewnie zwyciężyła. W finale Zuzia spotkała się z Węgierką Gretą Szalai. Pierwsza minuta walki to bardzo wyrównany pojedynek, końcówka jednak bezspornie należała do Zuzi, która kopiąc kaiten geri zaznaczyła swą przewagę. Sędziowie jednogłośnie przyznali jej zwycięstwo. Tym samym Zuzanna Jaremko wywalczyła tytuł mistrzyni Europy w swojej kategorii wiekowej!!!
Turniej był wyjątkowo silnie obsadzony. W kategorii seniorów startowały takie znakomitości, jak Patryk Sypień, Damian Galiński, Alejandro Navarro i wielu innych znanych zawodników.
Podziękowania dla sensei Marcina Kondry, panów Rafała Wolaka i Mariusza Philippa, którzy sekundowali naszym zawodnikom w ich walkach. Gratulacje dla sensei Macieja Kaczyńskiego za sukces Zuzanny Jaremko oraz podziękowania za zorganizowanie wyjazdu i opiekę nad zawodnikami. Niestety, z powodów rodzinnych nieobecny był w Berlinie sensei Wojciech Kunicki.