Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa zagrożenia w powiecie malborskim. Potwierdziła się jedna czwarta zgłoszeń

Radosław Konczyński
Około 25 procent zgłoszeń nanoszonych na Krajową Mapę Zagrożenia Bezpieczeństwa przez mieszkańców powiatu malborskiego się potwierdziło. Tak wynika ze spostrzeżeń policji, która jest odpowiedzialna za weryfikowanie sygnałów zgłaszanych przez internet. Mapa działa już od roku.

Do tej pory było tak, że mieszkaniec z każdą sprawą dzwonił lub przychodził do dyżurnego policji, a ten wysyłał patrol na miejsce. Oczywiście, to nadal podstawowy kontakt z tą formacją, ale interaktywna mapa sprawia, że jeśli ktoś z jakichś powodów nie chce bezpośredniego kontaktu, może to zrobić przez internet anonimowo.

Naturalnie nie dotyczy to spraw nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji policji, albo groźnych przestępstw. Zresztą w takim przypadku po wejściu na mapę pojawia się komunikat o treści: „Uwaga! Jeżeli jest to zgłoszenie alarmowe, proszę o kontakt na numer telefonu 112, 997”.

Interaktywne narzędzie do kontaktu ze stróżami prawa dostępne jest m.in. na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - TUTAJ. Wystarczy wejść w link, potem wybrać miejscowość i z katalogu wykroczeń, przestępstw oraz innych spraw wybrać tę, o którą nam chodzi, i nanieść na mapę.

- Następnie policja te sygnały weryfikuje. Jeśli informacje się potwierdzają, policjanci wprowadzają je wprost na mapę - przypomina post. Klaudia Piór, p.o. rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

W powiecie malborskim mapa zagrożenia działa od 1 lipca 2016 roku. Od tamtej pory za pośrednictwem interaktywnego narzędzia zgłoszono ponad 570 potencjalnych zagrożeń, było średnio 1,6 zgłoszeń na dobę. Oczywiście nie wszystkie się potwierdziły. Według stanu na 23 czerwca br., po weryfikacji policjanci nanieśli na mapę 25 procent ze zgłoszonych spraw, czyli 144 przypadki naruszania prawa. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło kategorii: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 161, przekraczanie dozwolonej prędkości - 122 i nieprawidłowe parkowanie - 85.

Z katalogu zgłoszeń można wybierać również między innymi takie: miejsca grupowania się nieletnich, akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, dzikie kąpieliska, niebezpieczne miejsca nad wodą, nielegalna wycinka drzew, niszczenie zieleni, wypalanie traw, nielegalne rajdy samochodowe, niewłaściwa infrastruktura drogowa, nieprawidłowe oznakowanie drogi, zła organizacja ruchu drogowego, niestrzeżone przejście przez tory, niestrzeżony przejazd kolejowy, kłusownictwo bezdomność czy żebractwo.


Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto