Mieszkańcy Malborka statystycznie śmiecą najwięcej na Pomorzu. Na drugim biegunie jest Kwidzyn

Gdyby wysypać malborczykowi na głowę śmieci, które „wyprodukował” przez 12 miesięcy, na pewno by w nich utonął. Miejscowi urzędnicy wyliczyli, że na jednego mieszkańca wielka sterta waży ponad 400 kg. Oznacza to gwarantowane miejsce na najwyższym stopniu podium w regionie.

Dane statystyczne są dla Malborka bezlitosne, bo wciąż się utrzymuje ogromna ilość śmieci, które przypadają na jednego mieszkańca. W 2016 r. było to 421 kg, a w 2017 r. - 419 kg. To rekord na tle innych miast Pomorza, bo sam malborski magistrat w swoim najnowszym raporcie podaje, że średnia w regionie w 2016 r. wynosiła 329 kg, a w ubiegłym - 346 kg.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w województwie pomorskim na drugim biegunie w stosunku do Malborka jest Kwidzyn. Tam każdy mieszkaniec w ubiegłym roku wyrzucił do kosza o ponad połowę odpadów mniej, bo zaledwie 198,1 kg. Dla porównania, śmieciowa góra przypadająca w tym samym czasie na głowę Polaka to 311 kg.

Czy zatem malborczycy są wyjątkowymi śmieciarzami na Pomorzu i nie dbają o środowisko naturalne?
- Trzeba przyjąć, że mieszkańcy właśnie tyle śmieci wytwarzają, nawet jeśli to nam się może nie podobać - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Dla miejscowych urzędników w ogóle sprawa śmieci to rodzaj zagadki. Otóż liczba mieszkańców zameldowanych w Malborku w ostatni dzień 2017 r., zgodnie z danymi zawartymi w wykazie Wydziału Ewidencji Ludności, wynosiła 37 589 osób. Natomiast deklaracje śmieciowe obejmują 32 499 osób, czyli różnica wynosi 5090 osób, a więc 13,5 procent. Jakby mieszkańcy nagle wyparowali albo... bardzo skutecznie uchylali się od płacenia, jednocześnie opróżniając swoje kosze w dostępnych śmietnikach. W sprawozdaniu urzędnicy jednak podkreślają, że nie odnotowali braku umów zawartych na wywóz odpadów.

- Problemu tak szybko się chyba nie pozbędziemy. Przede wszystkim śmieci i tak musimy wywieźć w takiej ilości, w jakiej „wyprodukowali” je mieszkańcy - komentuje Marek Charzewski. - Trudno znaleźć skuteczne rozwiązanie, ale od pewnego czasu razem z grupą urzędników dość intensywnie go szukamy.

Choć malborczykom wciąż daleko do bogatych Europejczyków, to jednak gonią średnią Starego Kontynentu. Średnia ilość wytworzonych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca Unii Europejskiej w 2016 r. wyniosła 483 kg. Najwięcej naśmieciły społeczeństwa żyjące w prawdziwym dobrobycie: Dania - 777, Niemcy - 627, Luksemburg - 614 kg, a także państwa bardzo często odwiedzane przez turystów, jak choćby Cypr - 640 czy Malta - 621 kg. W państwach spoza Unii Europejskiej również sporo śmiecą. W Norwegii to 724 kg na głowę, w Szwajcarii - 720, a na Islandii - 656 kg na mieszkańca.

***

Wideo

AMS

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

08.12.2018, 14:18

Statystycznie krowa i kaczka mają po trzy nogi:)))

07.12.2018, 21:44

Na Wybickiego podjeżdżają samochody i wyrzucają wszystko jak leci,a Spółdzielnia płaci czyli mieszkańcy.

07.12.2018, 18:40

Jedną z podstawowych przyczyn tej sytuacji jest zamieszkiwanie bez meldunku i co się z tym wiąże wyrzucanie ,,na lewo" śmieci przez minimum 25 % ludzi. Tak jest na Os. Południe. Konkretnie w mojej klatce zameldowanych jest 17 osób ,a faktycznie mieszka na stałe 31 osób. I tylko tych 17-stu ,,frajerów" płaci za śmieci i zużyty gaz także rozliczany od osoby. Reszta cwaniaków ( głównie ,,500 " ) wyrzuca śmieci i korzysta z gazu za darmo. Administracja i Zarząd MSM mają to ,,gdzieś" i nie podejmują żadnych działań by z tym coś zrobić.

07.12.2018, 16:43

Może interpretacja powinna być zupełnie inna? Malborczycy wyrzucają wszystkie swoje śmieci do śmietnika, inni wywożą część swoich do lasu? Bo jeśli się mylę, to skąd biorą się tzw. nielegalne wysypiska w okolicach odludnych?

07.12.2018, 15:56

A ile tysiecy turystow produkuje smieci w Malborku?

07.12.2018, 13:00

Na ul. Jasnej w Malborku stoi uszkodzony Golf III moze go wrzucic do smietnika bo części sie walaja po ulicach od niego

07.12.2018, 12:15

Na parkingu pod moim blokiem na oś. Południe jakies 30% samochodów ma rejestracje GSZ. Czyli mieszkańcy zameldowani w innym powiecie a wynajmujący lub mieszkający bez meldunku w Malborku.

07.12.2018, 10:30

Na mojej klatce 3 piętrowym bloku mieszka bez meldunku 15 osób!!!Zameldowanych mieszka 17 osób.MSM nie egzekwuje meldunku i nie ma się co dziwić,że dlatego tak jest dużo śmieci na 1 osobę.Mam już dość utrzymywania cwaniaków.Dotyczy to nie tylko śmieci a jeszcze dochodzi rozliczenie gazu na 1 osobę.

07.12.2018, 09:33

Jak można mieć pretensje do człowieka, że "wyprodukował" śmieci? Do kosza wyrzuca się to, czego nie da się zużyć, lub zjeść. Czy mam jeść ziemniaki z obierkami, czy mam zjadać opakowania po produktach spożywczych? Zauważcie jak wszystko jest teraz pakowane-kilka plasterków sera, czy wędliny znajduje się w sztywnym, grubym , plastikowym opakowaniu. Kilkanaście ciasteczek i to samo-solidne pudełko i folia lądują w śmieciach.I nie pierniczcie, że można kupować na wagę...Po co te minimalne gramatury produktu w solidnym opakowaniu? Napoje o poj. ponad półtoralitrowej są w butelkach z cieniutkiego plastiku, że trudno ją utrzymać bo się wygina, natomiast małe napoje już są rozlewane go grubszych butelek.Generalnie za dużo teraz się wszystkiego produkuje i za bardzo się kombinuje by to opakować w kilka warstw różnych materiałów.

07.12.2018, 08:59

Nareszczcie w czymś jestesmy na I miejscu zapomniałem jeszcze o bezrobociu gdzie też mamy I miejsce w województwie ....