Urząd Miasta Malborka pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 150 tys. zł na remont kolejnego fragmentu muru obronnego nad bulwarem nad Nogatem. Dotacje z ministerstwa pozyskały też parafia pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami na ratowanie kościółka w Gnojewie,Nie wiadomo jeszcze jaki fragment XIV-wiecznego muru obronnego uda się miastu wyremontować. Przypomnijmy, że w 2010 roku samorząd odnowił ok. 70 metrów muru nad Nogatem. Inwestycja kosztowała 402 tys. zł, z czego 250 tys. zł przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Nie tylko Urząd Miasta Malborka może być zadowolony z przyznania dotacji na ratowanie zabytków, które przyznało ministerstwo. Parafia rzymskokatolicka pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie otrzyma 100 tys. zł na remont więźby dachowej i pokrycia dachu nawy północnej oraz przedsionka XV-wiecznego kościoła.

Dzięki dofinansowaniu będzie możliwe kontynuowanie prac w nowostawskim zabytku. W połowie listopada 2011 zakończył się remont dachu nawy głównej kolegiaty żuławskiej. Była to inwestycja parafii. Koszt - ponad 500 tys. zł. Niespełna 200 tys. zł przekazał samorząd gminy, a ok. 70 tys. pochodziło z datków od parafian.Dotację w wysokości 500 tys. zł otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami z Gdańska na kontynuację prac konserwatorsko-remontowych w kościółku w Gnojewie.Dotacji nie otrzymały m.in.:

- parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku (wnioskowała o dotację na remont dachu)


- Kościół Chrześcijan Baptystów w Malborku (remont dachu)


- parafia rzymskokatolicka p.w. św. Michała Archanioła w Miłoradzu, która zabiegała o dotację na pracę w kościele w Miłoradzu (konserwacja i restauracja prawego ołtarza bocznego, konserwacja i restauracja dwóch konfesjonałów oraz izolacja murów i wzmocnienie elewacji) oraz w Mątowach Wielkich (wzmocnienie dachu)

- parafia rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Wniebowzięcia w Kończewicach (wymiana pokrycia dachu i wieży, konserwacja więźby dachowej, wymiana instalacji odgromowej, konserwacja murów, konserwacja ołtarza bocznego)

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

droga7303 (gość)

Moze ktos zadba o drogi na wsiach , nie tylko do kosciola trzeba dojechac,miliony inwestuja w n. stawie!

zabytek (gość)

No o Kończewicach, Miłoradzu i Mątowach pisaliście, że dostaną kasę z innego programu (Szlak kościołów gotyckich na Żuławach), więc tak, czy siak dostaną.
Dobrze, że znalazły się pieniądze na Gnojewo - kościół absolutnie musi zostać uratowany, tym bardziej, że instytucja Krk w ogóle się nim nie zajmuje, mając kościółek neogotycki w tej samej wsi, pozostając niemniej właścicielem ruiny. Gdyby nie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, być może nie byłoby na co pozyskiwać środków.

mk (gość)

Biskupi niech sprzedadzą hektary przejęte z majątku podatników, a przestaną wyciągać swoje pazury po kolejną kasę. Precz od naszych podatków. Mogę ewentualnie dołożyć na łóżko dla tatuńcia Rydzyka.On taki biedny nieboraczek.