Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej krwi na polskich drogach. Ale nie w Kujawsko-Pomorskiem [infografika]

Marek Weckwerth
Liczba wypadków spadła o 21 procent, zabitych - o 33,7, rannych - o 20. Policja uważa, że to dzięki wprowadzeniu 18 maja ostrzejszych przepisów.

- Statystyki poprawiły się, ale w skali całego kraju. Niestety nie u nas - stwierdza gorzko mł. insp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. I wylicza: - W czerwcu mieliśmy na drogach regionu kujawsko-pomorskiego 102 wypadki, 11 zabitych, 125 rannych, 1707 kolizji. W czerwcu 2014 roku było: 90 wypadków, 19 zabitych, 88 rannych, 1846 kolizji. Zatem spadła liczba najtragiczniejszych wypadków, ale wzrosła liczba rannych i wypadków w ogóle.

Jak wyjaśnia naczelnik, zmieniają się przyczyny wypadków - dotychczas najczęstszą była zbyt szybka jazda (niedostosowanie prędkości do warunków na drodze), a teraz jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe manewry (zwłaszcza skręcanie i cofanie).

Policja w regionie zatrzymała od 18 maja do 5 lipca 135 praw jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego, a 127 kierowców odpowie przed sądem za jazdę bez uprawnień, czyli za przestępstwo.

Prawo zmieniło się 18 maja tego roku. Kierowcy kojarzą zmiany przede wszystkim z restrykcjami za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym - przekroczenie dopuszczalnej o ponad 50 km na godz. oznacza automatyczne zatrzymanie uprawnień na 3 miesiące. Dokument odbiera formalnie właściwy starosta powiatowy i on je oddaje.
Jednak - jak przypomina Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - poważniejsze sankcje spotykają nietrzeźwych kierowców bądź znajdujących się pod wpływem środków odurzających, którzy dopuścili się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub zbiegli z miejsca wypadku. Sądy mogą wydawać wobec nich wyroki o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów lub określonego rodzaju na co najmniej 3 lata. Wobec pijanego (lub naćpanego) kierowcy, który był już skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie, orzeka się dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Górną granicę zakazu prowadzenia pojazdów podwyższono z 10 do 15 lat. Dzięki temu spadła liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców o 37,3 proc.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto