Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie oglądasz TVP? I tak zapłacisz daninę w rachunku za prąd

Dorota Abramowicz
Opłacanie abonamentu telewizji kablowej nie zwalnia i nadal nie będzie zwalniać z powszechnej opłaty
Opłacanie abonamentu telewizji kablowej nie zwalnia i nadal nie będzie zwalniać z powszechnej opłaty Tomasz Gola
Posłowie rozpoczęli dyskusję nad poselskim projektem ustawy audiowizualnej, złożonym przez parlamentarzystów PiS. Zakłada on, że do rachunków za prąd od stycznia 2017 roku zostanie dołączona opłata audiowizualna, zwana daniną publiczną, w wysokości 15 zł miesięcznie.

Według projektu posłów PiS, daninę zapłacą wszyscy, niezależnie od tego, czy słuchają publicznego radia i oglądają publiczną telewizję. Danina ma zasilić Fundusz Mediów Narodowych, do których zaliczono Telewizję Polską, radio publiczne oraz Polską Agencję Prasową.

Opłaty mają być pobrane od każdego licznika prądu - także w domkach letniskowych oraz w mieszkaniach, w których nie ma odbiorników radiowych i telewizyjnych. Zwolnienie obejmuje m.in. osoby po 75 roku życia, osoby niepełnosprawne oraz uprawnione do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Tylko na Pomorzu ponad 100 tys. rodzin (skromnie licząc) ma drugie mieszkania, domki w ogródkach działkowych, na Kaszubach lub nad morzem. I choć poza sezonem (a nawet podczas wakacji) nikt nie ogląda na działkach telewizji i nie słucha radia, trzeba będzie co miesiąc płacić podwójną daninę - 30 zł.

Do współautora projektu, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Krzysztofa Czabańskiego nie trafiają argumenty, że właściciele domków na działkach nie mają zdolności bilokacji, czyli nie mogą naraz oglądać telewizji publicznej w dwóch miejscach.
- Osoby, dla których, ze względów socjalnych, problemem byłoby płacenie większej składki niż jedna, będą z tej dodatkowej składki zwolnione, czy też w ogóle będą zwolnione ze składki - zapewnił jedynie minister, nie dodając już, że zapewne trudno będzie udowodnić rodzinie z domkiem letniskowym lub drugim mieszkaniem trudną sytuację socjalną.

- Wprowadzenie dołączonej do rachunku za prąd opłaty audiowizualnej jest dobrym rozwiązaniem - przekonuje Aleksander Mrówczyński, pomorski poseł PiS. - Projekt ustawy poselskiej znam wprawdzie tylko z mediów, jednak uważam, że w sytuacji gdy abonament radiowo-telewizyjny płaci tak niewielu obywateli, dodatkowe 15 złotych dopisane do rachunku rozwiąże problem finansowania mediów publicznych. Wiem, że sytuacja na przykład działkowców (z wyjątkiem tych, którzy mieszkają na działkach) budzi kontrowersje, ale myślę, że Sejm wypracuje dobrą ostateczną wersję.

Tymczasem osób nieoglądających publicznej telewizji i niesłuchających publicznego radia jest coraz więcej, zwłaszcza wśród tych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.
- Nie potrzebujemy telewizora - mówi 24-latek z Gdyni, Michał Chmielewski. - Filmy oglądamy na komputerze, w razie potrzeby sprawdzamy tam wiadomości.

Według mecenasa Romana Nowosielskiego, byłego sędziego Trybunału Stanu, uchwalenie ustawy audiowizualnej w zaproponowanej wersji byłoby sprzeczne z ustawą zasadniczą.
- Jedyną szansą jest zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który zapewne uzna jej niekonstytucyjność - twierdzi mecenas Nowosielski. - Nawet jeśli orzeczenie TK nie zostanie opublikowane, to sędziowie będą je respektować przy wydawaniu wyroków w poszczególnych sprawach.

Ustawa, po przedyskutowaniu i ewentualnych poprawkach, będzie głosowana w Sejmie na początku maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto